Dnes se zaměříme na to, jak způsob tvorby předlohy a předkreslení obrazu může přispět k definování vlastního stylu. Vítejte u dalšího článku dnes s názvem „Jak najít vlastní styl 5. díl – Předloha a rozkreslení obrazu“.
Tyto dvě oblasti jsou jakoby v pozadí celého obrazu. Když se na obraz podívá někdo cizí, pak je nevidí. Jenže tyto dvě činnosti malíře dotvářejí „příběh obrazu“.
Způsob tvorby předlohy
Způsobem tvorby předlohy mám na mysli to, jak si tvoříte fotografie či obrázky, podle kterých poté malujete svůj obraz.
Tvořte vlastní fotografie – vlastní předloha
Nepodceňujte význam tvorby vlastních fotografií a malby podle nich. Je to prospěšné z více důvodů:
- nejen, že si už rovnou vyfotíte, co se vám líbí, což se na malbě samotné poté projeví, ale
- můžete si nafotit předlohu do budoucna, takže vám to ani nezabere tolik času. Budete mít materiál na příště, když se vám do terénu nebude chtít. Možná vám to dokonce zabere méně času, než kdybyste hledali na internetu předlohu podle svých představ.
Vlastní předloha i bez vlastních fotografií
Je mi jasné, že ne vždy to jde. Chcete-li malovat tropické krajiny, nebo sopky, pak asi bude s tvorbou vlastní předlohy problém, pokud nejste milionář, nebo na tato místa nejezdíte třeba na dovolenou, kde si nafotíte zásobu fotografií. Pak je asi pravděpodobné, že si fotografie budete dohledávat.
Můžete využít obrázky dostupné na internetu, nebo třeba z kalendářů, cestovatelských či jiných časopisů a dalších zdrojů.
Vložte do obrazu vlastní prvek
I přesto můžete do obrazu vložit vlastní prvek. Jak na to:
- Udělejte si z fotografií koláž – obraz poskládejte z několika fotografií, vyberte si oblohu z jedné, zbytek z druhé, takto můžete kombinovat libovolné množství fotografií.
- Malujte jen výřez fotografie, která se vám líbí – nemusíte vždy malovat celou fotografii, zvolte si třeba jen část, která se vám líbí nejvíce.
- Změňte barvy – použijte například kompozici z fotografie, ale změňte barvy některých částí (udělejte je sytější), nebo změňte roční období, které je na fotografii.
- Přidejte zvíře – do jakékoli krajiny můžete přidat zvíře, nemusí být velké, stačí drobné zvíře v dálce (koně, ptáci na obloze, labutě na vodě, krávy, jeleni, aj.), obraz to oživí a zase v něm bude váš osobitý prvek.
Můžete si zvolit jednu z výše možností, nebo klidně všechny, záleží jen na vás. Takto promítnete do obrazu zase kousek sami sebe a obraz bude originální.
Způsob předkreslení obrazu
Předkreslení je způsob, jak dostat předlohu na plátno. Můžete si říct, že to, jak si obraz v začátku rozvrhnete a předkreslíte, přece není vidět.
Ano, není to vidět, ale sami asi už vidíte, že je rozdíl mezi tím, když:
- si malíř sedne k počítači, stáhne fotku z internetu ve velkém formátu a průklepovým papírem si základní tvary rozvrhne na plátno,
- nebo si naopak sám zajde na místo, které by rád namaloval, udělá si fotografii, některou vybere nebo vytvoří koláž a pak pečlivě vlastním pozorováním nebo metodou sítě čtverců (o tom někdy příště) přenese krajinu na plátno.
Lehké předkreslení je velmi jednoduché. Můžete si k tomu zvolit tužku nebo některou barvu a štětec (např. okrovou, světlou modrou apod.). Pak už si jen na plátně namalujete záchytné body podle předlohy – např. horizont, ohraničení mraků, stromů, vody/vodopádu apod.
Jde o to, kolik energie a pozornosti obrazu věnujete
První varianta je jednodušší, vhodná spíše pro začátečníky, kteří se začínají učit, nemají ještě moc zkušeností a potřebují se soustředit na techniku malby a ne na doprovodné činnosti malování.
Kdežto druhá varianta je už určitým specifickým stylem. Je to tvorba malíře, který malování a vše kolem toho má rád a užívá si celou tvorbu i s doprovodnými činnostmi. Nejede na kvantitu, ale na kvalitu, přitom to, co vyfotí a poté maluje, mu dodává vyšší míru originality.
Takto to vnímám já a věřím, že nejsem jediná.
Příklad vlastního stylu – předloha a rozkreslení
V předchozích článcích (Jak najít vlastní styl – 1. díl – Co vše tvoří vlastní styl, Jak najít vlastní styl 2. díl – Téma malby, Jak najít vlastní styl 3. díl – Používání konkrétních pomůcek, Jak najít vlastní styl 4. díl – Dojem obrazů) jsme si jako ilustrativní příklad řekli, že chcete malovat hornaté krajiny při západu slunce, na čtvercová plátna o rozměru 40×40 cm, kvalitními barvami hustoty Heavy body „technikou olejomalby“. Na hory budete používat paletový nůž.
Budete malovat co nejdetailnější malbu, na kterou si vyhraníte vždy dost času. A jelikož máte rádi různé odstíny červené a oranžové, typické pro západ slunce, bude velkou část obrazu vždy tvořit obloha.
A dnes si přidáme, že si budete tvořit vlastní fotografie (vlastní předloha), ze kterých si vyberete, která se vám líbí, nebo jen určitý výřez, či kombinaci a k tomu si vždy na každý obraz domalujete určité zvíře typické pro hornatou krajinu, třeba medvěda v dálce.
Přitom obraz si vždy rozkreslíte vlastní dopomocí, nikoli jen obkreslením originálu třeba přes průklepový papír.
Už se nám to rýsuje, co říkáte. Opravdu to nepodceňujte, zejména předloha je obrovský pomocník v mnoha směrech. Příště si povíme ještě něco o úpravách obrazů (Jak najít vlastní styl 6. díl – Úpravy obrazů) v souvislosti s vlastním stylem. Do té doby se mějte pěkně, třeba trénujte, ale nevzdávejte se.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů