Vítejte u dalšího článku ze série věnované hledání vašeho specifického stylu krajinomalby „Jak najít vlastní styl 4. díl – Dojem obrazů“.
Spoustu podstatných věcí jste se už dověděli v předchozích článcích (Jak najít vlastní styl – 1. díl – Co vše tvoří vlastní styl, Jak najít vlastní styl 2. díl – Téma malby, Jak najít vlastní styl 3. díl – Používání konkrétních pomůcek), a pro ty z vás, kteří se chtějí dovědět více a dovést vlastní styl až do konce, mám dneska další užitečné informace.
Nejspíš už jste se rozhodli, co budete malovat, jakými pomůckami a na co. Dnes se zaměříme na to, jaký dojem můžete obrazem vyvolat – zda chcete malovat reálně, detailně nebo budete obraz ladit do specifických tónů.
Ujasněte si, jak detailně chcete malovat
To, jak detailně budete malovat, z několika procent ovlivňuje velikost vašeho podkladu. Je to v celku logické, že na malý obrázek o rozměru kolem 10 cm asi moc detailů nenamalujete, naproti tomu na obraz o rozměrech kolem 50 cm můžete detailů zachytit více.
Podobně to také závisí na štětcích, kterými chcete malovat – konkrétně na jejich počtu a velikosti. Pro detailnější malbu budete potřebovat více štětců o široké škále velikostí.
Méně detailů
Množství detailů na obraze vyvolává určitý dojem. Chcete-li malovat rozšafně, rychle a svižně, velkými štětci, pak se detaily nejspíš zabývat moc nebudete.
Toto asi bude styl člověka, který je trochu bohém, výjevem na obraze chce v člověku vyvolat nějaké pocity. Bude to nejspíš styl člověka, který si chce užít malování, ale nechce nad obrazem strávit desítky hodin.
Spousta detailů – velmi realistický obraz
Chcete-li, aby obraz měl obraz dojem fotografie a byl co nejvíce reálný, pak bude potřeba hodně detailů. Obraz bude konkrétní, jakoby ostrý. Bude na něm poznat, že jste si s tím dali práci.
Tento typ malby budou nejspíš preferovat perfekcionisté, jako jsem já, kteří chtějí obraz co nejvíce podobný originálu připomínající fotografii.
Záleží jen na vašich preferencích a tom, jak moc se chcete přiblížit předloze, podle které malujete, jestli chcete malovat přesně, nebo „jen v náznacích“.
Výše uvedené rozdělení na „bohémy“ a „perfekcionisty“ jsem si právě vymyslela, abych lépe vyjádřila hlavní myšlenku. Myslím, že většina z vás malířů se bude chtít pohybovat někde mezi.
Rozmyslete si, kolik času chcete jednotlivou malbou trávit
Samozřejmě se můžete klonit k jedné nebo druhé volbě, můžete to také ale míchat podle nálady. Velký vliv na styl vaší malby v tomto směru může mít to, kolik času si na každý jednotlivý obraz vyčleníte. Reálnější detailnější malby vyžadují hodně času a trpělivosti.
Chcete-li, zvolte si specifické tóny
Můžete si s barvami pohrát a zvolit si, že budete malovat např. jen v teplých tónech, nebo jen studenými barevnými odstíny. Tato technika může být vhodná zejména, zaměříte-li se na určité roční období.
Jako umělec si můžete dovolit prakticky cokoliv. Třeba se rozhodnete pro převahu určité barvy. Například se rozhodnete, že dominantou vašich obrazů bude modrá, a tak vždy namalujete oblohu třeba na 70 % pokladu, nebo nebe doplníte o vodní plochy. Podobně můžete naložit se zelenou barvou.
Co je lazura
S tímto hraním si s barvami souvisí také tzv. lazura. Můžete této techniky využít tak, že obraz namalujete „černobíle“ a poté jemně dotónovat určité oblasti konkrétní barvou naředěnou s vodou (např. růžová či fialová lazura na krajinu při západu slunce).
Sytost a dramatičnost
Další známkou vaší práce může být užívání sytých nebo naopak jemných barev (tónů). Budete-li chtít, aby výsledný dojem působil dramaticky, pravděpodobně budete volit sytější výrazné barvy (třeba na dramatickou oblohu plnou mraků nad horami). Naopak budete-li chtít, aby obraz působil uklidňujícím dojmem, budete volit jemnější odstíny a menší kontrasty.
Samozřejmě uvedené příklady jsou jen pro inspiraci, když budete malovat jen to, co se vám líbí a prostě podle předlohy, bez jakýchkoli přesně stanovených pravidel, taky to bude osobité a vašim stylem. Opakuji, malujte jen to, co vám dělá radost.
Dojem reálné krajiny, nebo krajiny „jako ze snu“?
Existuje ještě jedna možnost volby, která pro vás bude možná překvapivá a souvisí s tím, jestli chcete malovat reálné krajiny, nebo krajiny „jako ze snu“, které obsahují prvek tajemna, nereálna nebo určité „nadsázky“.
Budete-li malíř, který chce malovat „pohádkové krajiny“, pravděpodobně bude potřeba realitu krajiny něčím narušit. Například chaloupka sedmi trpaslíků, nebo dům obra, nebo začarovaný strom apod. Reálné krajině dodáte třeba jeden netradiční prvek „nadpřirozena“ či nereálna, třeba barvě oblohy.
Můžete se ale rozhodnout, že chcete malovat realisticky, protože to se vám líbí nejvíc a bude to naprosto v pořádku. Pak bude obraz působit reálným skutečným dojmem.
Příklad vlastního stylu – pokračování
Připomeňme si teď příklad z minulého článku a rozšíříme ho o dnešní poznatky, tedy o dojem obrazů.
Řekli jsme si, že chcete malovat hornaté krajiny při západu slunce, na čtvercová plátna o rozměru 40×40 cm, kvalitními barvami hustoty Heavy body „technikou olejomalby“. Na hory budete používat paletový nůž.
A po dnešních poznatcích se dále rozhodnete, že budete malovat co nejdetailnější malbu, na kterou si vyhraníte vždy dost času. A jelikož máte rádi různé odstíny červené a oranžové, typické pro západ slunce, bude velkou část obrazu vždy tvořit obloha.
Toto je jen ilustrativní příklad, abyste si udělali lepší představu, o čem tu píšu. Zvolte si sami, co se vám líbí. Opět si nezapomeňte svá rozhodnutí dopsat na papír, protože jakmile skončíme, váš papír bude definovat váš styl.
V příštím článku si povíme o způsobu tvorby předlohy a rozkreslení obrazu (Jak najít vlastní styl 5. díl – Předloha a rozkreslení obrazu), které s osobitým stylem mohou také souviset.
Do té doby se mějte pěkně a pamatujte, že nádherně malovat může každý, kdo po tom opravdu touží a je vytrvalý. Opakuji to téměř v každém článku, protože je důležité, abyste si to zapamatovali a vzali za své.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů