Vítám vás u dalšího článku. Tentokrát vám prozradím to, co dělám vždy, když se má sbírka štětců rozšíří o nové štětce. Jak už název článku vypovídá, ještě předtím, než je zapojím do malby obrazů, dělám si zkoušku. Tato zkouška má dvě části. V první části zkouším různé tahy v kombinaci s různě hustými barvami. Ve druhé části namaluji obrázek jen s těmito štětci.

Ještě jsem nezmínila, jaké štětce budu testovat. Jedná se o sadu 4 syntetických štětců Liquitex free style. Jdeme na to…

První část zkoušky nových štětců.
Foto: Ukázka ze zkoušky štětců.
Štětce Liquitex free style.
Foto: Štětce značky Liquitex, sada free style.

Samozřejmě štětce: Free style Liquitex, sada obsahuje kulatý štětec (velikost 6), plochý štětec (velikost 6), široký štětec (velikost 2), oválný filbert (velikost 4)

Papír: Liquitex, formát A5.

Barva modrý ultramarín (ultramarin blue): Liquitex soft body (středně hustá barva), Liquitex heavy body (velmi hustá barva), Golden Fluid (řídká barva).

Další pomůcky: paleta, ubrousky, sklenice s vodou.

Štětce Liquitex free style.
Foto: Štětce Liquitex free style – široký (bright, č.2), plochý (flat, č.6), kulatý (round, č.6), oválný (filbert, č.4).

První dojem ze štětců

Nejprve jsem po rozbalení prsty zkusila, jak jsou štětce tuhé či jemné. Všechny jsou celkem měkké, protože mají dlouhé štětiny, kromě štětce bright velikosti 2, ten je tužší. Co tohle značí už v tuto chvíli? Předpokládám, že tužší malý štětec bude zanechávat v husté barvě znatelnější stopy.

Tento první dojem si ověřím při zkoušce jednotlivých tahů, tak poté v druhé části při malbě obrazu.

První část zkoušky – různé kombinace hustoty barev a tahů

Začnu tím, že si vyzkouším každý štětec v kombinaci se všemi hustotami barev, které doma mám, tzn. s barvami soft body, heavy body a fluidními. Jakmile vyzkouším barvy z tuby, zkouším je poté ještě naředit vodou a udělat tahy, abych viděla rozdíl.

Pokud se inspirujete a rozhodnete se, že si své štětce také vyzkoušíte, nemusíte si kvůli tomu kupovat několik hustot barev. Vyzkoušejte si je s barvami, které máte doma, se kterými běžně malujete. V první fázi si je vyzkoušejte bez naředění vodou a poté je nařeďte velkým množstvím vody.

Ukázku z mé zkoušky můžete vidět níže na obrázku.

Foto: Zkouška štětců v kombinaci s různou hustotou barev a poté naředěné vodou.

Poté zkouším všechny možné různé tahy, různý tlak, různé množství barvy na štětci, atd. Více o takovém testování štětců a množství různých tahů najdete v kurzu „Štětce a tahy pro krajinomalbu akrylem“, který zrovna tvořím. Touto dobou dokončuji textové dokumenty do kurzu.

Ukázku testování nových štětců v kombinaci s různými tahy, tlakem apod. najdete níže.

Ukázka testování štětců v kombinaci s různými tahy, tlakem a různými způsoby nabrání barvy.
Foto: Ukázka testování štětců v kombinaci s různými tahy, tlakem a různými způsoby nabrání barvy.
Foto: Ukončení první fáze zkoušky štětců.

Výsledek první části zkoušky

Během této první části zkoušky se mi potvrdilo to, co jsem si myslela už při prvním dojmu, tedy to, že štětec široký (bright, velikost 2) bude tužší, než ostatní tři štětce.

Co se týče provedení štětců, tak jsou to štětce velmi kvalitní, syntetické, materiál štětin je bílý nylon, úchytka štětců je dlouhá a pohodlně se drží.

Ještě se vyjádřím k tomu, že jsem si pořídila sadu štětců, i když to příliš nedoporučuji. Respektive nedoporučuji kupovat VELKÉ sady štětců, které obsahují cca 10 a více štětců. Často jsou v nich totiž různé velikosti stejných typů štětců, které se liší jen minimálně. Pro malbu je ale lepší, když máte některé typy štětců vícekrát, tzn., mít větší rozestup velikostí těchto štětců. Proto jsem si pořídila tuto sadu, obsahuje pouze 4 štětce, tyto štětce jsou různé (odlišné typy), z toho dva jsou si podobné (flat a bright), nicméně je mezi nimi velký rozdíl ve velikosti (2 a 6). Vím tedy, že je všechny čtyři určitě využiju.

Jak už jsem řekla, první představu o štětcích jsem si udělala. Teď už vím, jak budu přibližně postupovat v druhé fázi zkoušky, tedy při malbě obrázku, pro který použiji jen tyto štětce. Až poté se definitivně rozhodnu, pro co se při malbě nejlépe hodí a kdy je budu dále požívat.

Druhá část zkoušky – malba obrázku

Ve druhé fázi zkoušky štětců si vyberu předlohu, podle které chci malovat a celý obraz namaluji převážně těmito štětci.

Proč to vlastně dělám? Není to zbytečné, zdlouhavé a pracné? No, pracné možná trochu ano, ale určitě ne zbytečné. Takto nejlépe zjistím potenciál každého štětce a příjdu tedy na to, pro malbu jakých částí, nebo ve které fázi malby, je pro mně nejlepší štětce použít. Než se ale koukneme na ukázku z malby, povím vám jaké mám možnosti prozkoušení štětců a jaké pomůcky jsem při malbě použila…

Ukázka z první části zkoušky - zkouška nových štětců.
Foto: Ukázka z první části zkoušky sady štětců.
Foto: Výsledek druhé části zkoušky.

Tři možnosti, jak štětce testovat

Mám na výběr tři možnosti, jak štětce dále otestovat. Buď je vyzkouším jeden po druhém na prvku krajiny, který mi jde dobře a můžu tak lépe odhandout, jak se se štětci maluje (např. malba jehličnatého stromu), nebo namaluji všemi čtyřmi nějakou konkrétní krajinu (třeba tu, kterou jsem už kdysi v minulosti malovala), ať mám opět srovnání.

Samozřejmě je tu ještě třetí možnost, a to ta, vyzkoušet oboje. Já jsem si nakonec štětce vyzkoušela na malbě krajiny. Jako předlohu jsem zvolila krajinu, kterou jsem vám v minulosti už ukazovala v jednom článku a videu „Rozblokování obrazu – co to je a proč to dělám?“, jen jsem tentokrát zvolila lehce jiný formát.

Předloha pro zkoušku nových štětců.
Foto: Vybraná předloha.
Hotový obrázek.
Foto: Hotový obrázek.

Pomůcky, které jsem při malbě použila

Štětce: sada štětců Liquitex free style. Sada obsahuje 4 syntetické štětce – kulatý štětec (velikost 6), plochý štětec (velikost 6), široký štětec (velikost 2), oválný filbert (velikost 4). Pro závěrečné detaily byly štětce velmi silné, protože jsem zvolila menší formát obrázku. Proto jsem se rozhodla, že pro závěrečné detaily použiju i další štětce. Převážně to byl štětec dagger striper a malý, kulatý šětec, s přírodními štětinami, který jsem si nužkami upravila na co nejtenčí verzi. Dále jsem malovala vějířkem s přírodními štětinami, písmomalířským syntetickým a velkým plochým s přírodními štětinami. Zmíněné jiné štětce jsem použila až ve třetí fázi malby, a jen v případech, kdy bych podobných tahů novými štětci nedocílila.

Barvy: Liquitex basic – titanová běloba (titanium white), primární žlutá (primary yellow), žlutý oxid (yellow oxid), cihlová červená (napthol crimson), primární červená (primary red), světle modrá (light blue permanent), modrý ultramarín (ultramarine blue), phtalocyenová zelená (phtalocy green, umbra pálená (burnt umber).

Podklad: šepsovaná dřevěná překližka (jak tento podklad připravuji se můžete dovědět v článku „Dřevěný podklad pro malbu – jak si ho připravuji“)

Zkoušené nové štětce Liquitex free style.
Foto: Zkoušené nové štětce.
Upravený štětec pro malbu závěrečných detailů.
Foto: Upravený štětec pro malbu závěrečných detailů.
Rozmalovaná malba štětci free style značky Liquitex.
Fotografie zachycuje rozmalovaný obraz, který jsem do tohoto bodu malovala jen testovanými štětci. Poté jsem malovala detaily už jen upraveným kulatým štětcem s přírodními štětinami.

Zkouška nových štětců – videoukázka z malby (3 části)

Výsledek mé zkoušky a shrnutí

Potvrdilo se mi to, co jsem si myslela při první části zkoušky? Ano potrvdilo. Opravdu je ten nejmenší štětec ze všech čtyř nejtužší. Celkově se mi se štětci malovalo moc dobře. Jelikož jsem ale pro zkoušku zvolila docela malý formát, všechny štětce byly pro detaily příliš velké. Proto jsem pro malbu závěrečných detailů zvolila i další štětce, které sada neobsahovala, i když jsem původně plánovala malovat jen novými štětci.

Co se výsledku malby týče, tak jsem moc spokojená. Pro tuto zkoušku mi to takto stačí. Kdybych chtěla docílit ještě lepšího výsledku, kterého vím, že jsem schopná, použila bych při malbě i další štětce, a také bych především malovala na větší formát. Na tento větší formát bych si předem obraz podrobně rozvrhla. Použila bych buď tužku, nebo naředěnou okrovou barvou. Při rozvržení malby bych si pomohla sítí čtverců či obdélníků, jako jsem to udělala v případě „Malby vlaku“.

Pokud i vy pokukujete po této sadě štětců a zvažujete, jestli si ji pořídíte, tak ji vřele doporučuji. Štětce jsou kvalitní, velikosti jsou dobře sestaveny a i když velké sady příliš nedoporučuji, tak tato obsahuje jen 4 základní štětce, které mají široké využití.

Máte-li už tyto štětce doma a zkoušeli jste s nimi malovat, napiště mi do komentáře, jak se s nimi maluje právě vám, ať tady máme více názorů. Zatím se mějte pěkně a „sejdeme se“ zase příští neděli.

Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.


Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.

Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.



0 komentářů

Napsat komentář

Zástupce avatara

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *