Dnes mám pro vás první článek ze série článků věnovaný tématu „Jak najít vlastní styl“.
Je jasné, že než nasbíráte potřebné zkušenosti, budete nejspíš především napodobovat různé umělce a jejich postupy. To je v pořádku, i já takto začínala.
Za nějakou dobu ale nastane období, kdy zatoužíte vytvořit si vlastní styl malování. Něco, podle čeho bude jasné, že je to váš osobitý styl malby a tvorby – prostě váš obraz.
Kdy je ten správný čas
U každého tento „bod zlomu“ může nastat kdykoli. Většinou ale tehdy, jakmile se vám začne malování dařit a začnete mít ze sebe lepší pocit.
Už nebudete jen myslet na to, abyste reálně zachytili strom, horu, či jiný prvek krajiny, to už budete mít tzv. pod kůží. Malování začne být větší zábava a vy budete moci věnovat pozornost už něčemu jinému než technice malby akrylem.
Co podle mě není vlastní styl malby
Vlastním stylem malby teď nemám na mysli malování originálním postupem. Vzhledem k tomu, že není příliš variant jak malovat různé prvky krajiny, bylo by to obtížné.
Např. namalovat určitým optimálním způsobem strom už někdo objevil a vy to dělat nemusíte. Myslím, že o to vlastně nejde vůbec, protože stejný správný postup bude pro řadu umělců podobný či stejný.
Podle mě nejde ani o to, být výstřední, extrémní a za každou cenu originální. Chci vám nastínit, jak si můžete utvořit vlastní styl, aniž byste byli extrémní. Najdete si vlastní styl příjemnou a jednoduchou cestou. A já vás v této sérii článků postupně navedu, jak na to.
Co je podle mě vlastní styl malby
Dnes si ujasníme, co všechno podle mého názoru tvoří „styl umělce“. Možná vás překvapí, jak široká škála činností a rozhodnutí to je.
Malování není jen o tom, že si sednete před plátno a malujete. Doprovází ho spousta jiných činností a právě jejich volba a provedení vás může odlišovat od jiných malířů krajin.
Oblasti, ve kterých si můžete začít tvořit vlastní styl:
- Téma malby.
- Používané pomůcky.
- Dojem obrazů.
- Způsob tvorby předlohy a předkreslení.
- Úpravy obrazů.
Téma malby – co chcete malovat
První oblastí, ve které se můžete lišit a kde se projeví vaše originalita, je v tom, že si vyberete, co chcete malovat a jak vyhranění chcete být (chcete-li malovat jakékoli krajiny, nebo jen určitý typ krajin, třeba pokaždé hory).
Používané pomůcky
Druhou oblastní, kde se můžete lišit, jsou pomůcky. A tady se můžete „vyřádit“. Zvolíte si kvalitu, jakou chcete a vyselektujete si jen ty pomůcky, které jsou pro vás top, a dobře se vám s nimi pracuje. Podrobněji si to rozebereme v jednom z dalších článků.
Dojem obrazů
Můžete se také rozhodnout, že vaše obrazy budou působit určitým dojmem. Můžete obraz ladit do určitých tónu, nebo si zvolíte, jak detailní malby budete tvořit.
Způsob tvorby předlohy a předkreslení
Další oblastí, ve které se můžete lišit, je způsob, jakým si vytváříte předlohu (např. tvorba a kombinace vlastních fotografií) a následně dále rozkreslujete obraz na plátno.
Úpravy obrazů
Můžete také zvážit, jestli budete používat nějaká média, podklady (šeps) či závěrečné nátěry. A nejen to. Budete-li malovat na plátno, můžete si například zvolit, jestli budete malovat i na hranu plátna, nebo okraj budete natírat na bílo a tím obraz „začistíte“.
Toto jsou hlavní oblasti, ve kterých si můžete volit, co se vám líbí. Všechny tyto faktory a jejich různé kombinace tvoří váš vlastní specifický styl. Kombinací je opravdu mnoho a věřím, že každý z vás si vybere to, co mu sedí.
Jednotlivým oblastem se budeme věnovat v dalších článcích. Příště se zaměříme na to, co chcete malovat v článku s názvem Jak najít vlastní styl 2. díl – Téma malby.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů