Vítám vás u dalšího článku. O čem bude? O rozblokování obrazu. Možná už jste ode mně toto slovo „rozblokování“ slyšeli. Teď vám vysvětlím podrobně, co to je a proč to dělám…
Co je rozblokování obrazu
Kdybyste toto označení hledali někde na internetu, pak ho nejspíš nenajdete. Takto jsem si sama pro sebe zjednodušeně pojmenovala první barevnou vrstvu obrazu. Vrstvu, při které rozděluji plátno na barevné části (bloky), odpovídající předloze.
Tato vrstva nemusí být dokonalá. Slouží k rozvržení (rozmístění) částí obrazu tak, aby se vám na plátno vešlo to, co potřebujete a ve správném vzájemném poměru. Jakmile tuto první vrstvu namalujete, můžete si rozmalovaný obraz zpovzdálí prohlédnout a případně udělat potřebné změny.
Jakmile máte první vrstvu namalovánu tak, jak vám to vyhovuje, můžete s klidem pokračovat dále. Doporučuji případné chyby, nebo změny udělat v této fázi, pokud nějaké objevíte, je to nejjednodušší. Nečekejte, až jak to dopadne. Já to dělám, tak, že pokud nejsem na sto procent spokojená s touto vrstvou, nepokračuji dále.
Proto rozblokování = orientační rozdělení plátna na barevné bloky. Než si ale povíme, proč to takto dělám, chci zmínit dva způsoby malby obrazů.
2 způsoby malby obrazů
Myslím, že jsou prakticky dva hlavní způsoby, jak namalovat obraz. Jedním způsobem je malba „na části“, kdy malujete do detailů postupně od začátku každou část krajiny zvlášť, od nejvzdálenějších prvků krajiny (např. nebe, hory v dálce, stromy v dálce, atd.), až k prvkům krajiny, které jsou opticky nejblíže k malíři.
Druhým způsobem je právě rozblokování obrazu, kdy nejprve celý obraz rozvrhnu barevně podle předlohy, jako to můžete vidět na fotografii v úvodu článku. Poté, jakmile mám tuto první vrstvu namalovánu a obraz rozvržen, po jejím zaschnutí pokračuji dalšími vrstvami a detaily až do konce.
Proč volím častěji rozblokování
Já používám oba tyto způsoby. První způsob, detailní malbu od nejvzdálenějších částí krajin, většinou u malých obrázků na papír.
Maluji-li obrazy na plátno, postupuji druhým způsobem, tedy rozblokováním.
Proč? Má to své výhody:
- rozvrhnete si tak celý obraz a vleze se vám na plátno vše, co potřebujete,
- ušetříte čas a neplýtváte zbytečně barvami,
- zachytíte vzájemné proporce a vhodné barvy,
- barvami dokážete celý obraz propojit,
- už v této vrstvě dokážete zachytit orientačně světlo a stíny,
- je menší šance, že se vám obraz nepovede,
- snadněji opravíte chyby, když ještě nemáte vše detailně namalované,
- obraz už od první vrstvy působí celistvě a můžete odhadovat, jak bude vypadat.
O rozblokování a všech jeho výhodách jsem se více rozpovídala v následujícím videu.
Video
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů