Vítejte u dalšího článku dnes na téma „Nedaří se mi 5. díl – Co mi pomůže se zlepšit?“. V předchozích článcích ze série na téma „Nedaří se mi…“ jsme si řekli důvody, proč se vám možná nedaří a co dělat, když máte den blbec nebo dlouhodobě stagnujete. Dnes si povíme, co dělat, abyste se opět začali zlepšovat.
Naučit se malovat není záležitost jednoho odpoledne. I když si myslím, že pokud jste na úplném začátku a získáte během jednoho či pár dní řadu užitečných informací a využijete je dostatečně ve svůj prospěch, pak se i přes noc můžete obrovsky zlepšit.
Neočekávejte ale, že to tak bude běžně. Je potřeba na sobě pracovat. Dnes vám povím, co mi osobně pomáhá se zlepšovat, třeba si z toho odnesete i pár tipů pro sebe.
Praxe a pravidelnost – nejdůležitější pravidlo jak se zlepšit
První z věcí je samozřejmě praxe. Bez ní to nejde. Pokud budete jen získávat informace, ale nebudete malovat, pak se budete zlepšovat jen velmi pomalu.
Někdy to bývá děsivé. Pamatuji si, jak jsem se na začátku bála dělat chyby. Nechtěla jsem plýtvat pomůckami, především barvami na nepovedené obrazy. Nakonec jsem to překonala, protože mi došlo, že bez chyb bych se nic nenaučila a pokud bych už vše uměla, byla by to vlastně nuda.
Nejde ale jen o to, malovat. Jde o to malovat pravidelně, i kdyby jen deset minut do sketchbooku. Kdybyste malovali každý týden, byť třeba jen 10 minut, určitě byste se toho za celý rok hodně naučili. Nepodceňujte i krátké chvíle, které malování věnujete.
Zkouším nové věci
Druhou věcí, která mi pomáhá se zlepšovat, je zkoušení nových věcí, nebo nahlížení na některé věci z jiné perspektivy.
Zkoušením nových věcí mám na mysli jak zkoušení malovat jiným způsobem některé prvky krajiny, tak zkoušet různé štětce na různé prvky krajiny – syntetické či přírodní, různé velikosti, tvary aj.,
Obměňuji způsob použití některých štětců (či paletového nože, houbičky aj.), abych zjistila, jestli se pro jiný prvek krajiny nehodí třeba lépe a nepůjde to s ním namalovat snáze.
Přemýšlím dopředu
Přemýšlím o obraze už daleko dříve, než vůbec začnu malovat. Např., už když si vybírám předlohu a plátno, které použiji. Přemýšlím dopředu, jak budu obraz malovat, jaké barvy použiji, jaké štětce, jakou velikost plátna použiji apod.
Sleduji videa
Sleduji videa na internetu od profesionálních malířů, zas a znovu, pořád dokola staré videa (pokaždé tam najdu něco nového) ale i každá nová videa. Není to jen k tomu, učit se nové věci, ale také je to pro mě takový kompas – vyzobu si z toho to, co se mi libí a kam bych chtěla směřovat.
Pozoruji skutečné krajiny
Pořád se učím, a jedno z nejužitečnějších cvičení pro mě, je pozorování skutečných krajiny – oblohy, západu slunce, stromů aj. – zaměřuji se na jejich tvary, barvy, aj. Pozoruji krajiny z okna, večer, nebo z auta, na místě nezáleží. Pozoruji především to, co mi jde malovat hůře a dělá mi problém.
Učím se z knih
Doma mám tři knihy – jedna se zabývá kresbou, druhá malbou krajin akrylem a třetí mícháním barev. Tyto tři knihy studuji pořád dokola a pokaždé si z ní odnesu nějaký nový poznatek.
Je to podobné jakou u opětovného sledování videí profesionálních malířů, jen se učím stále znovu z nakoupených knih.
Trpělivost, odhodlání – druhé nejdůležitější pravidlo, jak se zlepšit
Bez čeho se stoprocentně neobejdete, pokud se chcete zlepšit, je trpělivost a odhodlání. Vaše touha umět malovat a nevzdat se musí být velká, abyste byli schopni se zlepšovat a malířsky růst.
Obrňte se trpělivostí. Je jasné, že se vám ne všechno podaří. Vytrvejte, i když to bude těžké. Uvidíte, že jakmile se vám podaří velké překážky překonat, budete z toho mít obrovskou radost a bude to pro vás hnací motor do budoucna.
Čím více překážek překonáte, tím snazší pro vás bude vytrvat, protože jinak byste zahodili i všechno úsilí, s jakým jste překážky překonali.
Kvalitní pomůcky – možnost zlepšit se rychleji
Jednou z posledních významnějších věcí, která měla vliv na zlepšení mých malířských dovedností, byly kvalitnější pomůcky. Zvažte i vy, pokud se chcete posunout dále a zlepšit se, jestli už u vás nenastal ten čas, zainvestovat do kvality místo do kvantity.
Pokud si koupíte kvalitní pomůcky, můžete tím skokově ovlivnit vaše dovednosti, zejména tehdy, pokud jste dosud malovali s velmi nekvalitními produkty, nebo například já, jen s omezeným množstvím typů štětců (já malovala první obrazy jen plochými, než jsem zjistila, kolik variant existuje).
Snad vám celá série článků na téma „Nedaří se mi…“ pomohla, abyste se zlepšili. Věřím, že některé informace vám byly užitečné.
Nezapomeňte, že malovat se naučí každý, kdo vytrvá a opravdu po tom touží. Ať se vám daří!!!
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů