Dnes se chci s vámi podělit o informace, které jsem při svých začátcích potřebovala sama slyšet. „Vítejte u prvního ze série článků na téma „Nedaří se mi 1. díl – Kde může být chyba? I. část“. V začátcích jsem byla docela často frustrovaná, že se mi nedaří, tak jak bych potřebovala, ale neznala jsem možné příčiny nezdaru. Myslela jsem si, že dělám vše správně, jak se má.
Popravdě i dnes se najdou dny, kdy se mi nedaří a já se snažím vehementně přijít na to, proč, ale už to není tak často, jako na začátku.
Když jsem na to dnes vzpomínala, řekla jsem si, že možná i někteří z vás jsou v podobné situaci jako já tenkrát. A tak se chci o mé zkušenosti s vámi podělit v nové sérii článků na téma „Nedaří se mi …“.
Pokud se vám nedaří, ani zdaleka to nemusí znamenat, že se nikdy nenaučíte malovat, nebo že máte špatnou techniku či postup. Existuje spousta věcí, které to mohou ovlivňovat.
Než začnete házet flintu do žita, zkuste zjistit, jestli není chyba někde jinde. Jak to udělat? Přečtěte si dnešní článek „Nedaří se mi 1. díl – Kde může být chyba? I. část“ a zkuste eliminovat jeden hypotetický problém za druhým, až se dostanete k tomu, který to ve skutečnosti třeba opravdu je.
Jak už jsem zmínila výše, příčin nezdaru může být více. Pro naše účely je rozdělím do dvou skupin na:
- příčiny spojené s pomůckami,
- příčiny spojené s postupem.
Dnes, v první části, si probereme příčiny spojené s pomůckami a příště se zaměříme na příčiny spojené s postupem.
Příčiny spojené s pomůckami
Příčiny spojené s pomůckami mohou být tyto:
- používáte nekvalitní štětce,
- používáte nevhodné typy (tvary) štětců (štětin),
- používáte velké nebo naopak malé štětce,
- používáte nekvalitní barvy,
- nezvolili jste optimální velikost plátna.
Používáte nekvalitní štětce
Štětce jsou pro malíře velmi důležité. Je to hlavní malířova pomůcka, které může ledacos ovlivnit. Už jen to, jestli budou štětce pouštět chlupy nebo ne, je jedna z první věcí, která ovlivní vaši práci. Je otrava z obrazu při malování neustále odstraňovat chloupky ze štětce a zároveň toto odstraňování může narušovat tahy na plátně.
Nejde ale jen o to. V tomto bodě chci zmínit především velmi levné štětce, či štětce určené pro jiné techniky. S velkou pravděpodobností vám nebudou fungovat. Pořiďte si štětce určené pro malbu akrylem v prodejnách s malířskými pomůckami. Nemusí se nutně jednat o drahé štětce. Je ale lepší, pořídit si levnější štětce v obchodě s malířskými pomůckami, než levné štětce v nějakém supermarketu či papírnictví.
Divili byste se, jak se může kvalita vašich obrazů a práce změnit jen samotnou výměnou nevhodných štětců za štětce určené přímo pro malbu akrylem z obchodu pro výtvarníky (více o štětcích si můžete přečíst v článku Jak malovat i s minimem financí 3. díl – Vyplatí se šetřit na štětcích?).
Používáte nevhodné typy štětců (tvary štětin)
Jedním z mých velkých překvapení v začátcích bylo to, že existuje spousta typů (tvarů) štětců. Každý má své určení a i když se řada štětců používá i na podobné prvky krajiny, můžete ne vždy použít zrovna ten vhodný štětec.
Zkuste se tedy podívat třeba na nějaká videa na internetu, čím malíři malují. Informace o užití jednotlivých štětců vám budou velmi ku prospěchu. Mohou vám spoustu věcí usnadnit.
Používáte velké štětce nebo naopak malé štětce
Určité problémy mohou také nastat, pokud malujete příliš velkými či příliš malými štětci tam, kde to není žádoucí. Budete-li malovat malý obraz velkými štětci, nedocílíte výsledku, jaký očekáváte. Velkými štětci se totiž hůře manipuluje a těžko s nimi namalujete některé detaily.
Problémem může být také přesný opak. Malujete-li malými štětci velké plochy, zbytečně se natrápíte a budete se zdržovat od práce. Vyčerpáte své síly a nadšení už na začátku a potom už se vám do zbytku obrazu nebude chtít a odbydete ho.
Osobně si myslím, že větší chyba je používat příliš velké štětce u malých obrazů, než používat malé štětce na velké plochy. Malými štětci obraz nakonec vždy dokončíte, jen prodloužíte dobu, kterou to bude trvat.
Myslím si, že používání malých štětců na velké plochy je „chybou“ pouze dočasně a především pro začátečníky, kteří mohou být často netrpěliví.
Profesionální malíři, kteří chtějí zachytit spoustu detailů, mohou naopak tohle využívat ve svůj prospěch. Nevadí jim, že malují jeden obraz desítky hodin, chtějí ho mít detailní a precizní a proto sami upřednostňují malé štětce před velkými i na rozsáhlejší díla.
Používáte nekvalitní barvy
Barvy jsou další důležitou pomůckou. Práce s nekvalitními barvami je náročnější. Obsahují méně pigmentu, mohou být i hodně řídké, musíte tvořit více vrstev, abyste dosáhli požadovaného výsledku (což znamená i delší čekání, než zaschnou), a hůř se s nimi pracuje. Prostě a jednoduše požadovaného výsledku v konečném důsledku můžete docílit, ale bude vám to trvat mnohem déle a bude to pracnější.
Kupte si nejkvalitnější barvy, které si můžete v tuto chvíli finančně dovolit (více informací si můžete přečíst v článku Jak malovat i s minimem financí 2. díl – Vyplatí se šetřit na barvách?).
Nezvolili jste optimální velikost plátna
Malujete-li na příliš malé plátno, nejste schopni zachytit více detailů, nebo k tomu potřebujete příliš malé štětce. Může být těžké na něj vše vměstnat, jak byste si přáli, pokud ještě nemáte dostatek zkušeností.
Malujete-li zase na příliš velké plátno, může být těžké celý prostor zaplnit, zejména jste-li úplný začátečník. Příliš velké plátno pro vás může být až moc velkým soustem, nejen časovým, ale také příliš pracným.
Zvolte si velikost plátna úměrnou svým zkušenostem, předloze a velikosti vašich štětců.
Toto mohou být jedny z příčin vašeho případného nezdaru související s pomůckami. Zkuste se zamyslet, jestli jedna nebo i více výše uvedených příčin třeba není možným důvodem vašeho nezdaru. Dejte si na čas, to zjistit. Na krátko vás to v malování zpomalí, ale v budoucnu z toho budete jen těžit.
V příštím článku s názvem Nedaří se mi 2. díl – Kde může být chyba? II. část se zaměříme na možné příčiny spojené s postupem.
Do té doby se mějte pěkně a nezapomeňte, že malovat se naučí ten, kdo je vytrvalý a nevzdá se.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem„, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů