Vítejte u dalšího článku ze série „Jak malovat i s minimem financí 3. díl – Vyplatí se šetřit na štětcích?“. V prvním článku nazvaném Jak malovat i s minimem financí 1. díl – Kde můžu ušetřit? jsme si řekli, v jakých oblastech se dají ušetřit nějaké peníze a ve druhém článku s názvem Jak malovat i s minimem financí 2. díl – Vyplatí se šetřit na barvách? jsme si pověděli, jestli se vyplatí šetřit na kvalitě barev a další informace.
Dnes se podíváme na třetí oblast, na které se dá ušetřit, a tou jsou štětce.
Jakou cenovou kategorii štětců zvolit?
Štětce jsou hned po barvách další velmi důležitou pomůckou. Je trochu sporné, jestli si pořídit štětce co nejlepší kvality a také vysoké ceny, nebo si pořídit štětce levnější a tak na štětcích co nejvíce ušetřit.
Koupíte-li si štětce vysoké kvality hned na začátku má to jednu nespornou výhodu. Eliminujete možný důvod, proč se vám třeba nedaří. Pokud byste malovali obraz a použili byste levné štětce, je obtížné zjistit, jestli se vám nedaří proto, že máte špatnou techniku anebo proto, že máte nekvalitní štětec. Proto, zvolíte-li si kvalitní štětce již v začátku, eliminujete jeden z možných „problémů“.
Na druhou stranu u štětců vysoké kvality a tedy vyšší ceny můžete mít větší obavy, že si je zničíte. Jelikož se na začátku učíte, je možné, že ještě budete nevědomky se štětci nevhodně zacházet. Mohlo by vás pak tedy velice mrzet, pokud byste si je poničili.
I „levné“ štětce mohou být ku prospěchu. Nebudete se o ně tolik bát. Zatím se učíte, a když je zničíte, nebude vás to tolik mrzet. Ze začátku můžete také zbytečně na štětce tlačit, čím se více ničí štětiny a proto budete štětce muset častěji obnovovat. Nemusí to tak být, ale může.
Píšu-li o „levných“ štětcích, nemám na mysli štětec, který stojí 30 Kč někde v supermarketu, ale například štětec z obchodu určeném pro malíře stojící kolem 120 Kč. Drahými a vysoce kvalitními štětci mám na mysli např. štětec, který stojí kolem 500 a více korun.
Rozhodnutí je na vás
Rozhodnutí, zda si koupit co nejkvalitnější štětce nebo levnější variantu, je plně na vás. I tak se dá na štětcích ušetřit. Většina dobrých a funkčních štětců se pohybuje přibližně kolem ceny 100-150 Kč.
Zvolíte-li si nekvalitní štětce, můžete se snažit sebevíc, ale zlepšovat se vás bude stát extrémně moc energie. Štětce vám buď práci ztíží, nebo usnadní, záleží na tom, jaké si koupíte.
Nevíte-li si rady, kupte si nejlepší štětce, jaké si můžete finančně dovolit, a přitom vás nebude trápit, pokud si je náhodou zničíte.
Proč tedy zmiňuji štětce jako jeden z bodů, kde se dá ušetřit? Je to podobné, jako v případě barev…
Nešetřete na kvalitě, šetřete na množství
Nepotřebujete dvacet štětců, abyste namalovali krásný obraz. Potřebujete základní štětce, alespoň do doby, než si najdete vlastní styl nebo si ustálíte velikost obrazů, které chcete malovat.
Množství štětců také závisí samozřejmě na detailnosti vašich maleb. Čím detailněji chcete malovat, tím více velikostí jednotlivých typů štětců budete potřebovat.
I přesto se dá stanovit určité minimum, které je základem pro jakýkoli obraz.
Minimum, do kterého v začátku investovat
Ze začátku bych asi nedoporučila kupovat vše ve variantě syntetické i přírodní. Myslím, že nic nezkazíte tím, když si zvolíte jen jednu variantu – buď syntetické, nebo přírodní. Později můžete experimentovat.
Jaké je tedy minimum do kterého v začátku investovat? Tady je:
- velký plochý štětec – v závislosti na velikosti vašeho podkladu, přibližně 1cm široký nebo širší,
- menší plochý štětec – na detailnější malbu, nebo menší plochy, široký méně než 1 cm,
- plochý oválný štětec (filbert) – asi dvě různé velikosti, větší a menší, je lepší zvolit rozdíl mezi sebou několik velikostí, dva podobně velké štětce vám budou k ničemu,
- vějířek – spíše menší, než větší,
- štětec na detaily nebo písmomalířský,
- rozháněč,
- špachtli – není to sice štětec, ale má řadu užitečných způsobů využití.
Vyplatí se koupit sadu štětců?
Dovolím si ještě poznámku k sadám štětců. Tyto sady vypadají velice lákavě, většinou vycházejí také levněji, než si kupovat štětce jednotlivě. Pro mě mají ovšem jedno velké ALE – obsahují spoustu štětců, které ve skutečnosti nakonec nevyužijete. Ve výsledku vás to vyjde dráž, než když si koupíte jednotlivé štětce, které opravdu využijete.
Sama jsem si v začátku pořídila sadu štětců o 10-ti kusech. Z celé sady jsem si oblíbila a dokonale mi sloužil prakticky jen jeden štětec. Sada to byla velice levná, takže mě to nijak zvlášť netrápilo, ale přesto to byla vcelku zbytečná koupě.
V sadách bývají často štětce o různých velikostech, nikoli o různých typech. Většina z nich se od sebe liší jen minimálně. Nepotřebujete co velikost to štětec. Bohatě vám stačí jeden z větších rozměrů štětce a druhý z menších rozměrů. Myslím si, že čím větší rozestup mezi nimi co do velikosti, tím více je oba využijete.
Shrnutí, jak ušetřit na štětcích
Koupíte-li si:
- štětce, které opravdu upotřebíte,
- nebudete zbytečně utrácet za sady a dvojí provedení (každý štětec v provedení se štětinami syntetickými i přírodními),
- nebudete experimentovat s co nejlevnější variantou, která vám nakonec nebude vyhovovat, a stejně si budete muset koupit lepší,
pak si budete moci dovolit štětce naprosto vyhovující, trošku dražší, ale efektivní a vyjde vás to levněji. Jakmile získáte zkušenosti a začnete si tvořit vlastní styl, zjistíte, co vám vyhovuje, začnete experimentovat, pak si můžete dokoupit cokoli dalšího.
Zmínila jsem vám jen opravdové minimum typů a počtů štětců, které stačí na namalování každého obrazu.
Využívejte štětce naplno, i když se zdá, že už dosloužily
Způsob, kterým šetřit na štětcích je ještě jeden. Používáte-li nějaký štětec moc dlouho, může časem ztratit svůj tvar. Například kulatý štětec, kterým můžete malovat kmen stromu, časem třeba ztratí svůj tvar, některé štětiny už zůstanou roztřepené a nepůjde jej použít pro původní namalování kmenu stromu. Nemusíte ho hned vyhazovat, bude se perfektně hodit například na malbu listoví.
Podobně můžete využít plochý štětec. Nebojte se vytvořit si štětec vlastní, ze starého roztřepeného štětce. Třeba si plochý štětec prostříhejte, štětiny budou řidší, štětec pak budete moci využití jiným užitečným způsobem. Bude se vám například lépe malovat padající voda vodopádu, či tekoucí řeka. Získáte tak další štětec, který se vám hodí, místo abyste jej vyhodili.
Dále využívejte maximální potenciál jednotlivých typů štětců. Spousta štětců se dá použít na řadu podobných tahů. Jsou vzájemně zastupitelné. Zkuste se zaměřit na potenciál každého z nich a dokonale ho využít. Nebude pak potřebovat velké množství štětců, vystačíte si s menším množstvím, na štětcích ušetříte a přitom nebudete žádný postrádat.
Možnosti, kde ušetřit finance, jsme ještě všechny nevyčerpali. Příště se zaměříme na podklad v článku s názvem Jak malovat i s minimem financí 4. díl – Podklad. Do té doby se mějte pěkně a nezapomínejte, že i s minimem financí se dají pořídit kvalitní pomůcky.
Řadu videí, kde používám různé štětce najdete na mém YT kanále zde.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů