Vítám vás opět u nového článku, tentokrát si probereme otázku, která mi chodí úplně nejčastěji – je nutné lakovat akryl? To je otázka, která trápí řadu umělců…
Správná otázka ale není „Musím lakovat obraz malovaný akrylem“, správná otázka je „Kdy je užitečné lakovat obraz malovaný akrylem a kdy to není nutné“. Jakmile nahradíte slovo „musím“ za „kdy je to vhodné“, otevírají se vám možnosti, není to totiž jen buď a „nebo“, „buď budu lakovat vždy“ nebo „nebudu lakovat vůbec“. Než si na to poctivě odpovíme, potřebujeme si odpovědět především na to, jakou funkci vlastně lak plní…
Funkce laku
Řekla bych, že základní nejdůležitější funkce laku jsou prakticky dvě – ochranná a estetická.
Ochranou funkcí je myšleno, že chrání obraz před UV zářením, tedy před vyblednutím, před poškrábáním (jen jemným, před výrazným poškrábáním vás ani lak nezachrání) a znečištěním.
Estetickou funkcí mám na mysli to, že zvýrazňuje pigment barev (pokud lakujete studijní méně kvalitní řadu barev) a sjednocuje finiš obrazu.
Proč lakovat akryl? Kdy se bez laku obejdeme? Jaké jsou důsledky jednoho či druhého rozhodnutí?
Pokud se chcete rozhodnout správně a hlavně svobodně podle sebe, pojďte se podívat na situace, kdy je lakování zbytečné, a kdy naopak hraje významnou roli.
Lakování akrylu – výhody a nevýhody
Existují situace, kdy je lakování pro obraz prospěšné. První takovou situací je za mě to, když se rozhodnete obraz prodat nebo vystavovat, a důležitost se podle mě stupňuje ve chvíli, kdy je cena obrazu vysoká, a zákazník vyloženě neřekne, že si přeje obraz bez zalakování. Nemůžete totiž vědět, jak bude zákazník s obrazem nakládat, kde si ho pověsí (jestli na zeď, kde neustále svítí slunce, nebo ne), jak se k němu bude chovat. Ano, na jednu stranu je to jeho věc, a on si za případné poškrábání a poničení může sám, na druhou stranu, když se mu váš obraz poškrábe či poničí hned na samém začátku, myslíte si, že na vás a vaši tvorbu bude vzpomínat v dobrém a že si od vás koupí další obraz? Možná ano, možná ne, ale proč to riskovat?
Když tvořím obraz, myslím také na to, jak to udělat, aby se hned nezničil, ať už při přepravě, nebo při užívání. Lakování pro vás tedy může být určitá „pojistka“, a zvyšujete tak šanci, že obraz bude vypadat déle „jako nový“.
Lak dodává obrazu také určitý profesionální vzhled. A nejen to, může také vzbuzovat dojem, že jste si dali na obraze záležet do posledního okamžiku a dbáte na každý detail.
Pokud bude obraz vystaven slunci, prachu, nebo vlhkému prostředí, lakování pomůže chránit povrch před škodlivými vlivy. Prodloužíte tak také jeho životnost a zamezíte také vyblednutí obrazu.
Posledním důvodem, proč lakovat obrazy je také to, že lakem dokážete sjednotit finiš obrazu (pokud o to stojíte) a tento finiš si můžete zvolit (matný, saténový, lesklý, extralesklý). To se hodí v případě, že malujete dvěma druhy akrylových barev (např. kombinujete matné a lesklé barvy), poté to v obraze dopadne tak, že některé plochy jsou matnější a jiné lesklejší. Lak výsledek sjednotí a nepůjde poznat rozdíl.
Výhody lakování:
- Zvýšená ochrana před UV zářením, prachem a vlhkostí.
- Zvýšená (nikoli však nekonečná) odolnost proti mechanickým poškozením.
- Profesionální vzhled a sjednocení finiše.
- Možnost změnit finiš, aniž byste museli měnit akrylové barvy.
Nevýhody lakování:
- Vyžaduje správný postup a čas na aplikaci.
- Nevhodně zvolený lak může změnit barevnost či lesk obrazu.
- Dodatečné náklady na materiály a práci.
- Lakování může komplikovat nebo znemožňovat případné opravy a úpravy poškozeného obrazu.
Ne-lakování akrylu – výhody a nevýhody
Jsou situace, kdy je lakování zbytečné, nebo to není vyloženě nutné. Pak můžete lak vynechat. Těmito situacemi může být například to, že malujete obraz, který je určený jen pro vaše osobní potěšení. Malujete-li pro radost, bez plánu obraz někdy vystavovat nebo prodávat, lakování není nutné.
Další situací, kdy není potřeba obraz lakovat, je případ, kdy použijete pro malbu kvalitní barvy (tím myslím profesionální). Proč není lakování nutné? Kvalitní profesionální barvy v sobě mají vysoce kvalitní pigmenty (takže lakováním se pigmentace už téměř nezvýrazní) a tyto barvy už v sobě často mají také určitou UV ochranu. Pokud tedy obraz nevystavíte škodlivým vlivům (např. vyšší vlhkosti, místu, kde se může odřít či poškrábat), lakování můžete vynechat.
Další možností, proč vynechat lakování, je situace, kdy chcete ponechat přirozený vzhled akrylu (ale opět bych to volila u obrazů, které jsou malování profesionálními barvami), např. záměrně kombinujete v obraze dva finiše akrylových barev – malbu matnými barvami a malbu lesklými barvami (např. pro vodní plochu, jak to vidíte na obrázku níže).
Poslední možností, kdy můžete lakování vynechat je situace, kdy chcete, aby byl obraz „čitelný“ ze všech stran. To znamená, že chcete, aby se obraz neleskl, ať už se koukáte z jakékoli strany. Pokud obraz lakujete, při určitém úhlu dopadu slunce dochází k odleskům a v tu chvíli jasně nevidíte, co je na obrázku namalováno. Pokud lakování vynecháte, bude obraz ze všech stran viditelný, ale pozor, pokud barvy, kterými malujete, mají určitý lesklý finiš už v sobě, pak můžete mít stejný problém i bez lakování
Zde najdete ukázky…
Výhody nelakování:
- Přirozený vzhled barev.
- Můžete po čase dále vrstvit a upravovat obraz.
- Šetříte čas za proces aplikace.
- Šetříte peníze za lak.
Nevýhody nelakování:
- Obraz je zranitelnější vůči prachu, nečistotám a UV záření.
- Menší odolnost proti mechanickému poškození.
- Může dojít časem k vyblednutí barev.
Jak se k lakování stavím já…
Lakování akrylových obrazů je téma, které vyvolává mnoho otázek a každý umělec má na to jiný názor. Někdo na lak nedá dopustit, jiný ho „zatracuje“. Abych řekla pravdu, tak já nepatřím ani do jedné skupiny. Překvapuje mě, že téma lakování obrazu kolikrát vzbuzuje v lidech vášně a jsou schopni se kvůli tomu „rozohnit“ a třeba i pohádat.
Každý umělec si může dělat, co chce. V umění nemusí být na všechno pravidla, pokud to sami nechcete. Někomu to ovšem vyhovuje. Stejně tak se nemusíte upínat jen na jednu možnost. Já jsem člověk, který má rád řád v tom, jaké možnosti mám, ale volnost rozhodnutí. Když se snažím vybrat si jen jednu variantu, nejde mi to. Proto jsou situace, kdy lakování využívám, ale také jsou situace, kdy ho vynechávám.
Za čím si ale stojím, je to, že pokud lak vynechávám u obrazů na prodej, je to záměr, a zákazník je o tom informován se všemi důsledky. Pak se může svobodně rozhodnout, jestli takto obraz přijme, nebo bude vyžadovat lakování. Tohle dopourčuji i vám a je to o to důležitější, pokud malujete základní řadou barev, čemuž by měla odpovídat také cena obrazu.
Nezapomínejte také, že lakování a druh zvoleného laku (lesklý, saténový, matný, extra lesklý), nebo jeho úplného vynechání, může být znakem vašeho osobitého malířského stylu.
Jak správně lakovat akryl a aplikovat lak?
Pokud se rozhodnete lakovat, důležité je dbát na několik pravidel:
- Rozhodněte se, jaký lak použijete – jaký finiš, ale také jakou aplikaci – tekutý lak a štětec, nebo sprej.
- Počkejte, až bude obraz dokonale suchý. U akrylu to obvykle znamená alespoň 48 hodin, ale ideálně až týden.
- Lakujte obraz v co nejméně prašném prostředí a před zalakováním odstraňte z povrchu obrazu jakékoli případné nečistoty (i miniaturní). .
- Aplikujte v tenkých vrstvách: Vždy nanášejte lak rovnoměrně a v dostatečné vzdálenosti, pokud používáte sprej.
SHRNUTÍ – LAKOVAT AKRYL?
Lakovat akryl či nelakovat? Ať už se rozhodnete jakkoli, důležité je pochopit jaké máte možnosti, že máte možnost volit obě varianty v odlišných případech, a potřebujete také promyslet důsledky.
Lakovat akryl dopuručuji v případě, že malujete základní řadou barev a chcete tyto obrazy buď prodávat, nebo chcete prodloužit jejich „trvanlivost“.
Lakování akrylu není nutné, tedy jej můžete ale nemusíte zařadit v případě, že používáte kvalitní profesionální akrylové barvy a chcete zanechat finiš barev, nechcete jej měnit.
Lakovat akryl rozhodně nemusíte, malujete-li pro svou radost a pokud se teprve učíte, nebo pokud neplánujete obrazy vystavovat nebo zatím prodávat. Pokud se nakonec rozhodnete změnit názor a obrazy zalakovat, máte na to celkem dost času, ale stihněte to dříve, než barvy (základní řada) začnou blednout.
Věřím, že teď už máte v lakování obrazu jasno.
A pokud chcete mít jasno nejen v tom, jestli lakovat nebo nelakovat akryl, ale také v tom, jak na krajinomalbu akrylem, pak využijte balíček ebooků „Ovládněte krajinomalbu akrylem“.
Jestli stále ještě váháte, zda máte pro krajinomalbu vhodné pomůcky, využijte „Průvodce výběrem pomůcek“. A jestli nevíte, jestli je pro vás vhodná malířská cesta samouka, jestli se plně vrhnout do výuky malby s pomocí, nebo je pro vás vhodná kombinace obou přístupů, stáhněte si ZDARMA ebook „Objevte, která malířská cesta je pro vás“.
Můžete mi také napsat do komentáře, jaké jsou vaše zkušenosti s lakováním akrylu, jestli jste jeho příznivce nebo odpůrce… Dnes je to vše a já se na vás těším zase příště. Níže najdete další ukázky lakování, kouknout můžete také na můj YouTube kanál.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, přečtěte si další články.
0 komentářů