Dnes vám povím, proč maluji akrylem. Dlouhou dobu jsem toužila malovat krajiny. Jakmile jsem sebrala odvahu a rozhodla se, že to zkusím, zvažovala jsem, čím budu malovat.
Sledovala jsem videa profesionálních malířů. Většina z nich malovala olejovými barvami, nikoli akrylem.
Nashromáždila jsem si o olejových barvách nějaké informace a zjistila, že pro mé potřeby nejsou příliš vhodné. Začala jsem hledat jinou alternativu a objevila akrylové barvy, o nichž jsem se dočetla v knize o malování, která mi roky ležela ve skříni. Proč tedy maluji akrylem?
Jedním z důvodů, proč akrylové barvy preferuji, je ten, že mám dvě malé holčičky. S malováním jsem začala po narození první dcery. Potřebovala jsem něco netoxického, rychleschnoucího a s možností rychlého úklidu.
Svůj první obraz jsem tedy namalovala akrylovými barvami. Přiznám se, že jsem olejové barvy nikdy nezkoušela, ale abych pravdu řekla, zatím mě to příliš neláká. Možná jednou změním názor a přinejmenším je vyzkouším, ale v tuto chvíli mi naprosto vyhovují vlastnosti akrylových barev.
Abyste plně porozuměli, proč jsem si je vybrala, uvedu vám teď základní vlastnosti, výhody a nevýhody akrylových barev.
Rychle schnou
V tom spatřuji největší výhodu těchto barev. Abych namalovala obraz plný detailů a tahů štětcem, pracuji ve vrstvách. Tyto vrstvy musí dokonale zaschnout, abych mohla pokračovat. To, že barvy schnou rychle, zkracuje čekání, než můžu malovat dále.
Rychlým zasycháním je myšleno minuty až desítky minut (v závislosti na síle vrstvy), kdežto olejové barvy zasychají dny a déle.
Jejich rychlé schnutí je obrovskou výhodou zejména pro malíře, kteří malují v přírodě. Po domalování stačí chvilka, než obraz zaschne a malba se při transportu domů nerozmaže. Toto ocení i malíři malých dětí a jejich nenechavých ručiček jako jsem já.
Je pravdou, že rychleji také schne barva na paletě, ale to lze zpomalit průběžným zvlhčováním, speciálním médiem či zakoupením palety proti vysychání barev.
Ať už budu preferovat v danou chvíli rychlejší či pomalejší schnutí, můžu to sama ovlivnit užitím určitých médií.
Přijatelná cena
Jsou levnější než olejové barvy a přitom s nimi lze namalovat obdobný obraz. Dají se také dobře kombinovat – základní vrstvy namalovat akrylovými barvami, které jsou levnější, a výsledné detaily domalovat barvami olejovými. Je to jedna z obměn, které můžu v budoucnu udělat.
Variabilita ceny je podle mě jednou obrovskou výhodou malby akrylem, zejména pro začátečníky. Spolu s tím, jak rostly mé schopnosti a dovednosti jsem si volila i dražší a kvalitnější akrylové barvy.
Různé způsoby malování/techniky užití
Akrylové barvy můžu používat podobně jako akvarel, pokud je zředím vodou. Nezředěné je můžu používat, chci-li napodobit malbu olejovými barvami. Můžu také obě techniky kombinovat, kdy barvu naředěnou vodu použiji tehdy, budu-li chtít určité části obrazu dodat jen jemný průhledný nádech nějaké barvy či tónu (tzv. lazuru).
Možnost detailní malby
Možnost detailní malby mám na akrylových barvách asi nejraději. Pokud vždy nechám předchozí vrstvu dokonale zaschnout, můžu přidávat detailů a dalších vrstev kolik se mi zlíbí. Tato variabilita, co se detailů týče, se mi moc líbí. Můžu malovat obrazy s málo detaily, kdy prakticky potřebuji jen pár větších štětců, nebo se můžu na detailech pořádně vyřádit. Záleží tak na mém stylu a náladě, co si zvolím, nemusím kvůli tomu kupovat jiné barvy.
Různá hustota barev
Moc se mi na akrylových barvách líbí, že si můžu zvolit také jejich hustotu. Jsou k dostání ve formě BASIC (základní), SOFT BODY (středně husté), HEAVY BODY (hodně husté, barvy vysoké kvality) a FLUID (řídké, tekutější konzistence). Hustší barvy ocení většinou ti, kteří chtějí při malbě používat paletový nůž. Já sama mám raději hustší barvy. Vždy se dají trochu naředit vodou, zároveň je v hustší podobě můžu použít na listoví stromů, kmeny, hory a tím zachytím na plátno určitou strukturu, kdy jsou vidět tahy štětce.
Různé povrchy podkladu
Akrylovými barvami můžu malovat na dřevo, papír k tomu určený, do sketchbooku (víc o sketchbooku si můžete přečíst v článku K čemu je dobrý sketchbook?), na plátno, na lepenku potaženou plátnem, MDF desku aj.
Záleží jen na mě, co si zvolím. Kromě papíru pro akryl určenému si navíc můžu většinu podkladu pro akryl vyrobit i sama, což je další z mnoha výhod.
Snadná oprava chyb
Chyby u obrazů malovaných akrylem, se dají snadno opravit. Jsou tedy vhodné již pro úplné začátečníky, kterým jsem byla tehdy já. Dříve jsem netušila, jak snadno se dá jakkoli velká chyba opravit. Jedním z mých problémů v začátcích bylo, že jsem se bála dělat chyby a byla jsem moc opatrná. Bála jsem se, že si chybou zničím celý obraz a budu ho muset vyhodit. Bála jsem se také malovat víc a víc detailů, abych neudělala chyby, které nejde napravit. Bylo to zbytečné, dnes věřím, že každá chyba se dá opravit, aniž by se obraz poničil (pokud nemalujete na papír).
Snadná údržba hotového obrazu
Pokud nenechám pomůcky zaschnout, je jejich údržba velmi jednoduchá. Při práci pomůcky vždy opláchnu ve vodě, aby na nich barva nezasychala, po dokončení práce je opláchnu v mýdlové vodě či pod tekoucí vodou a nechám uschnout.
Všechny tyto výhody byly důvodem, proč jsem si je vybrala pro svoji tvorbu. Abych ale nebyla jen pozitivní, mají pro mě akrylové barvy také jednu nevýhodu – po jejich zaschnutí nejdou vyprat. Malujete-li s dětmi, reagujte rychle, když si umažou oblečení, abyste se nezhrozili jako já, když dcera dokončila své dílo a měla přes pupík na tričku obrovskou zaschlou barevnou čáru.
Pokud i vy zvažujete, jakými barvami budete malovat, věřím, že pro vás budou informace z toho článku užitečné. Zkuste se zamyslet nad všemi výhodami akrylových barev a třeba budou dobře sloužit pro váš účel stejně, jako slouží mě.
Zatím se mějte pěkně a pamatujte, že malovat krásně může každý, kdo po tom opravdu touží.
0 komentářů