Rozhodla jsem se, že vytvořím další sérii článků, tentokrát s názvem „Dříve a nyní“. O čem bude? Namaluji znovu vždy jeden obrázek z těch, které jsem malovala, když jsem s malováním začínala. Začnu obrazem „Chata v horách“. A proč je namaluji znovu? Abych vám ukázala, že se opravdu dokážete časem zlepšovat bez ohledu na to, jaké byly vaše počáteční výsledky.
Tuto sérii začínám psát ještě z jednoho důvodu. Nedávno jsem vytvořila článek “Mé chyby v začátcích – rozbor jednoho z prvních obrazů“, ve kterém jsem popisovala chyby, které jsem při malbě obrazu udělala. Tyto chyby jsem často opakovala i u dalších obrazů. Proto jsem se rozhodla, že vám ukážu, jak by obrazy vypadaly bez těchto chyb.
Chata v horách 1. verze – chyby
- Nereálná obloha – modrá jednobarevná plocha pouze bílé mraky, jejich nevhodný tvar.
- Hory – všechny jsou stejné, není zřetelné, ze které strany dopadá slunce.
- Jezero – špatné odrazy ve vodě.
- Strom za chatou – málo prosvítající oblohy mezi větvemi, příliš jsem tlačila na štětce při malbě světlejšího listoví a proto se tahy spojily a vznikly spíše fleky.
Toto byly základní a největší chyby, které jsem při malbě tohoto obrazu původně udělala.
Chata v horách 2. verze – náprava chyb
- Obloha –od horního okraje obrazu směrem dolů jsem oblohu postupně zesvětlila, namalovala jsem reálnější mraky.
- Hory – část hor jsem „přesunula“ do pozadí (zmenšila jsem je, změnila barvu, abych docílila vzdušné perspektivy, jsou méně detailní), hory v popředí jsem namalovala detailně a dodržela dopad slunce z jedné strany.
- Jezero – zachytila jsem správně odrazy ve vodě (stromy, hory, oblohu), přidala jsem “třpyt“ na hladině.
- Strom za chatou – místo jednoho stromu, jsem namalovala skupinu různě vysokých stromů tak, aby skrz větve prosvítala více obloha.
Kromě těchto změn, jsem ještě trochu předělala chatu, keře v popředí, kamenitý břeh jezera vedle chaty a přidala jsem také tři ptáčky pro oživení krajiny.
Chci zmínit ještě jednu důležitou věc. První obrázek jsem malovala podle fantazie. Abych zachovala stejné podmínky, malovala jsem i tentokrát podle fantazie. Při jeho malbě jsem čerpala ze zkušeností, které jsem během let získala. Pokud bych ho malovala ale podle skutečné předlohy, mohl by být výsledek ještě daleko lepší.
Malba obrazu
Natočila jsem celý postup, jak jsem obrázek malovala. Najdete ho v následujících videích.
Použité pomůcky
Podklad: papír Liquitex formát A5.
Barvy: Liquitex basic.
Štětce: zkosený dagger striper se syntetickými štětinami, oválný s přírodními štětinami, plochý prostříhaný se syntetickými štětinami, vějířek s přírodními štětinami, písmomalířský se syntetickými štětinami, štětec na detaily se syntetickými štětinami, plochý syntetický, plochý s přírodními štětinami, kulatý s přírodními štětinami, špachtle.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů