Myslíte si, že k tomu, abyste se v malování zlepšili co nejrychleji, musíte malovat každý den a že právě malba obrazu je to hlavní, na co se každý den zaměřit? Možná vás to překvapí, ale každodenní malování není vše. O tom bude dnešní článek.
Časté malování je fajn, ale…
Samozřejmě časté malování je potřeba. Co je ale časté malování? Pro každého to může být jiná frekvence – jednou denně, třikrát v týdnu, o víkendu, jednou za týden, atd. Nicméně budete-li malovat jednou za měsíc, hlavně tedy v začátcích, tak se moc rychle posouvat nebudete.
Nehraje roli jen to, jak často během týdne budete malovat, ale také to, jak dlouho. Může vám vyhovovat malovat každý den 10 minut, nebo jednou za týden ale třeba 2 hodiny. Záleží to jen na vás, můžete si to uzpůsobit sobě na míru. Ani jedna varianta není špatně nebo dobře.
Možná si říkáte, že malovat 10 nebo 20 minut denně nemá smysl, že to ani nemá cenu vytahovat barvy. Schválně si to zkuste, možná vás překvapí, že i 10 minut denně vás může postrčit pořádně vpřed, využijete-li je smysluplně. Co tím myslím? Využijte je třeba pro trénink určité části krajiny, která vám moc nejde. Nebo k prozkoušení potenciálu některého z vašich štětců atd. Více si o tom povíme za chvíli.
Časté malování je fajn jen do doby, kdy vám to ještě dělá radost a neleze vám to na nervy.
Jak poznat, kdy si dát pauzu
Pokud nastane chvíle, kdy se do malování začnete více nutit, než se na něj těšit, dejte si pauzu. Dejte si ji přesně ve chvíli, kdy vás to přestává bavit. Jak dlouhou záleží na vás. Určitě do doby, kdy se zase na malování začnete těšit.
Já sama jsem měla období, kdy jsem několik měsíců nemalovala. Nebylo to sice proto, že by mě to v tu chvíli nebavilo, ba naopak. Ale neměla jsem k tomu příliš podmínky. Jelikož nemám svůj malířský koutek, maluji tak, že si vše musím nejprve naskládat na stůl a nachystat. Holčičky mi braly barvy, štětce, chtěly samy malovat apod. a já jsem neměla příliš času se v danou chvíli na malování soustředit. Musela jsem ho často přerušovat a za těchto podmínek mě to příliš nebavilo. O to víc jsem si uvědomovala, jak mi malování chybí a jak moc mě to baví, ovšem jen ve chvíli, kdy jsem na to měla potřebný klid a vhodnější podmínky.
Pokud to potřebujete, přestaňte na chvíli malovat obrazy. Neznamená to, že se nemůžete zaměřit na jinou oblast kolem malování, která vás také může posouvat dopředu. Ba naopak. Těch oblastí je spousta.
Co dělat během „pauzy“?
Co tedy dělat během pauzy od malování? Možností je spousta. Můžete si udělat určitou „revizi“ dosavadního malování – co vám funguje, co ne, jestli potřebujete nějaké další pomůcky, nebo máte všechno. Třeba si prozkoušejte štětce na všechny možné způsoby a zjistíte, jestli se dá použít i jiným způsobem nebo pro jiný prvek krajiny, než pro který jste ho dosud využívali.
Další možností je jít ven do přírody a nafotit si různé krajinky či části krajin, a pak si je dát do počítače a roztřídit. Využijete je později jako předlohy, až se k malování zase vrátíte. Nebo jen choďte a koukejte kolem sebe, tím se také spoustu věcí naučíte, např. to, jaké barvy jsou v přírodě, nebo při procházce hledejte „ukázky“ vzdušné perspektivy, zkoumejte, jak vypadá les, jak stromy v dálce a jak stromy v popředí atd.
Možnosti ještě nejsou u konce. Získávejte nové informace, které později, až budete mít chuť, vyzkoušíte v praxi. Koukejte na videa, jak malují profi malíři třeba ze zahraničí, naučte se míchat barvy, atd…
Stále ještě nejsme u konce. Udělejte si rozbor dosavadních obrázků. Vyskládejte si je vedle sebe a srovnávejte, jaký už jste udělali pokrok, nebo které části krajin se vám daří malovat a na kterých potřebujete ještě zapracovat, atd. Možností je hromada, stačí si vybrat.
Malovat tedy každý den?
Malovat každý den je pro vás užitečné jen v tom případě, že vás to baví. Není to nutnost. Důležitou roli hrají i jiné aspekty, jako jsou např. informace, pomůcky a učení se z chyb.
Pokud budete malovat každý den hodinu, může to na první pohled vypadat jako dobrý nápad. Ale, když se nad tím zamyslím, tak ne vždy to může být dobře. Představte si, že budete tak často malovat, ale nebudete se učit nové věci a sbírat informace, jak jde malovat třeba lépe a snadněji určité prvky krajiny. Pak sice budete malovat hodně často, ale pokrok už moc neuvidíte, protože budete opakovat tytéž chyby. Na stole se vám budou hromadit obrázky, ze kterých třeba nebudete mít ani radost, protože neuvidíte pokroky. Když se z chyb nepoučíte a neuděláte změnu, pak budete malovat stále stejně a budete frustrovaní, že se vám nedaří zlepšovat tak, jak byste si přáli.
Abyste se zlepšovali v malování, je totiž potřeba trénovat, ale je také důležité, získávat informace a poučit se z chyb. Proto malujte každý den jen tehdy, pokud vám to něco dává a posouvá vás to vpřed k vašemu cíli. Někdy člověk jednoduše potřebuje pauzu jen proto, aby vstřebal to, co se dosud naučil a pak uvidí větší pokroky. Popřemýšlejte o tom…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů