Akrylové barvy jsou velmi univerzální a v tomto článku se dovíte 3 hlavní způsoby, jak je můžete použít. Ještě, než se na to vrhneme konkrétněji, zmíním můj dojem, proč vlastně akrylové barvy vznikly…
Proč vznikly akrylové barvy?
Když jsem přemýšlela nad tím, že zkusím namalovat nějaký obraz krajiny, první, nad čím jsem přemýšlela, bylo, jaké si pro to zvolím barvy. Na internetu jsem už viděla nějaká videa o malbě olejovými barvami, ale práce s nimi mi přišla dost složitá (trochu mě děsilo používání ředidla). Jenže na druhou stranu se mi výsledný obraz vždycky moc líbil. Daleko více než obrazy akvarelovými barvami, vodovými barvami nebo temperami.
Jenže jsem měla malé dítě a potřebovala jsem něco jednoduššího. Začala jsem hledat informace o akrylových barvách. Informace, které jsem našla, mě dovedly k dojmu, že akrylové barvy vznikly právě za účelem nápodoby olejových barev a snahou nahradit některé jejich vlastnosti jinými.
Co mám na mysli? Především dvě hlavní oblasti – akrylové barvy rychle schnou (olejové barvy pomalu), jsou ředitelné vodou (olejové nikoli). Tyto vlastnosti se dají dobře využít a tím jsou akrylové barvy velmi univerzální. Více o tom, proč maluji akrylovými barvami a jejich vlastnostech, si můžete přečíst v článku „Proč maluji akrylem?“.
Malba „ala olej“
Jak už jsem zmínila, malbou akrylovými barvami můžete docílit podobného obrazu, jako při malbě olejovými barvami. Proto jsem si pro sebe tento způsob užití akrylových barev nazvala „malba ala olej“.
U tohoto druhu malby malujete nezředěnými barvami ve vrstvách, které musí dokonale zaschnout. To je právě odlišuje od olejových barev. Pokud jste už někdy viděli, jak maluje Bob Ross, pak víte, o čem mluvím. Akrylovými barvami se takto malovat nedá, protože se to lidově řečeno „matlá“.
Pokud chcete tedy docílit toho, aby obraz vypadal podobně, jako obraz namalovaný olejovými barvami, pak je tento způsob malby vhodný právě pro vás.
Malba „ala akvarel“
Druhý způsob, jak lze akrylové barvy použít, je napodobit malbu akvarelovými barvami. Toho docílíte tím, že akrylové barvy na paletě naředíte větším množstvím vody a poté jimi malujete. Můžete použít vody, kolik chcete, záleží na vás, je ale vhodnější takto ředit kvalitní barvy. Opět ale nesmíte zapomenout na zasychání jednotlivých vrstev, protože jinak by se vám barvy slily a vznikla by jedna velká kaňka. Také u tohoto způsobu malby musíte mít podklad naležato, jinak vám barva poteče dolů, což u předchozího a následujícího způsobu nemusíte.
Malba paletovým nožem či špachtlemi
Třetí způsob, jak akrylové barvy použít je ten, že místo štětcem, budete „malovat“ paletovým nožem či špachtlí. Výsledek vypadá lehce „abstraktně“, ale není vůbec zlý. Takto se dají využít právě také olejové barvy. Na tuto techniku je potřeba použít barvy hustší.
Závěr
Jste-li úplný začátečník a nevíte, pro jaké barvy se rozhodnout, právě akrylové barvy mi přijdou jako nejlepší volba. Nemusíte kupovat žádné další barvy (olejové, akvarelové), abyste si vyzkoušeli různé techniky a všechny tyto tři způsoby jejich využití. Akrylové barvy to vše zvládnou. Stačí vám jedny hustší kvalitní barvy a pak je můžete použít na všechny tři způsoby.
Můžete vyzkoušet techniku, která vás nejvíc zaujme, nebo můžete všechny tři způsoby malby různě kombinovat. Např. můžete malovat obraz „ala olej“ a přitom na malbu hor použijete špachtli, na závěr některou část přetřete naředěnou barvou a vytvoříte určitou lazuru – třeba při západu slunce.
A i když vás láká třeba jen jedna technika, zkuste si alespoň jednou vyzkoušet i ty další jen tak pro srovnání.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů