Chcete malovat krajiny, ale nevíte, kde začít? Začněte s krajinomalbou akrylem krok za krokem, postupně. Rozporcujte velký úkol na více menších úkolů. Jak? To vám dneska ukážu. Snažíte se totiž zvládnout tři velké oblasti najednou – učíte se práci s barvami, učíte se práci se štětci a učíte se postup malby krajin…
Rozdělte velký úkol na řadu zvládnutelnějších úkolů
Zopakuji to – rozdělte si jeden velký úkol na menší zvládnutelné části. Tzn., chcete se naučit malovat krajiny akrylovými barvami – to je jeden obří „úkol“. Je toho moc najednou. Abyste se to naučili, musíte zvládnout akrylové barvy, práci se štětci a způsob, jak malovat krajiny.
1. Akrylové barvy a práce s nimi
Co mám na mysli tím „zvládnout akrylové barvy“? Řekla bych, že většina lidí má z dětství zkušenost buď s vodovkami, nebo s temperami. S akrylovými barvami se pracuje trochu specifičtěji. Opět narážím na malbu ve vrstvách, ale nejde jen o to. Akrylové barvy například docela rychle schnou.
Toto není vše, co začínající malíř akrylem potřebuje znát. Potřebujete se vyznat v tom, jaká je nabídka akrylových barev a jak se v ní orientovat.
Další nedílnou součástí je teorie barev, což jsou základy míchání barev a rozdělení na primární, sekundární a další barvy. Jsou to podstatné informace, které když se naučíte, budete z toho v budoucnosti těžit.
2. Práce se štětci
Zjistit, kolik existuje štětců, který se na co hodí, naučit se s nimi manipulovat, vědět kdy, na co a jak je použít a objevit potenciál každého z nich – to vše je další úkol, který na začínajícího malíře čeká. Opět je to dost důležitá oblast, kterou je potřeba zvládnout.
3. Způsob, jak malovat krajiny
Poslední velkou částí je, naučit se způsob, jak malovat jednotlivé prvky krajiny (stromy, hory, nebe, vodní plochy apod.). Myslím, že řada začínajících malířů začíná právě tady. Já jsem taky začínala rovnou tady a pak jsem byla zklamaná, že mi to nešlo tak dobře, jak bych očekávala.
Začněte od začátku a nepřeskakujte
To, jaké dodržíte pořadí je dost důležité. Možná si říkáte, co je na tom těžkého, nakoupím pomůcky a začnu malovat. Ale je opravdu moc důležité, abyste se nejprve v barvách a štětcích trochu vyznali a pak přešli na malbu krajin.
Začněte tedy od začátku – nejprve si zjistěte něco o barvách – jaké jsou k dostání, kolik stojí, jak se s nimi maluje. Poté si zjistěte něco o štětcích – jaké jsou k dostání, kolik stojí a jak se s nimi maluje. Pak to spojte, začněte zkoušet malovat části krajin. Tak zjistíte, co vám funguje, co ne. No a nakonec se vrhněte na malbu celých obrazů.
Neberte to jako zdržování
Prosím, neberte to jako zdržování. Vím, že vám jde především o to malování. Ale věřte mi, že když se nejprve naučíte pracovat s barvami a se štětci, samotná malba vám pak půjde daleko lépe.
Jak jsem zmínila výše, když jsem se rozhodla, že chci malovat krajiny, začala jsem rovnou malbou na plátno celých krajin. I když se mi první obraz podařil, další už ne a čím více jsem se snažila ty obrazy zlepšit, tím více jsem to kazila, nebo to hrozně trvalo. Neuměla jsem s barvami a štětci na plátně „zacházet“, o namíchání správného odstínu barvy ani nemluvě. Jakmile jsem se vrátila o dva kroky zpět – tzn. zjistila si více informací o práci s akrylovými barvami a objevila, že existuje řada typů štětců a každý se hodí pro něco jiného, pak mi šlo zkoušení jednotlivých prvků krajiny mnohem lépe, což se odrazilo na samotných obrazech.
Máte-li teď najednou pocit, že je toho moc a nemáte šanci to zvládnout, začněte tím, že si vyberete správné pomůcky. V tom případě se vám hodí „Průvodce výběrem pomůcek“. Poté můžete přejít k tomu, že se naučíte něco o teorii barev a vyzkoušíte si to v praxi. Poté přejdete k tomu, že si vyzkoušíte jednotlivé štětce – jakou dělají „stopu“, různé směry tahů, tlaků apod. a nakonec zkusíte namalovat buď malý obrázek krajiny, nebo některou jeho část s předlohou. Určitě uvidíte výsledky.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
0 komentářů