Vítám vás u nového článku s názvem „Dosáhla jsem svého cíle, ale nevšimla jsem si toho“ a chci tímto článkem navázat na článek „Uvědomujte si své pokroky“ a také na článek „Jak často dělám revize svého malování“. Chci vám opět připomenout význam revizí a také to, ať se občas zastavíte a podíváte se na to, čeho už jste dosáhli.
Já na to pro mé další cíle totiž zapomněla a dnes vám o tom povím víc…
CO NAZÝVÁM JAKO „REVIZE SVÉHO MALOVÁNÍ“?
Nejprve ale připomenu, že pro to, aby se malíř zlepšoval, jsou zapotřebí informace a také praxe. O tom asi už ani nemusíme příliš debatovat. Je ale také užitečné se občas zamyslet a udělat si právě „revizi“ svého malování, tedy určité zhodnocení.
Já sama čas od času zjišťuji, jestli mě baví malovat tak, jak maluji, nebo je čas na změnu. Přemýšlím o tom, co se mi líbí více, co méně, jestli zkusím novou techniku, jestli používám pomůcky tak, jak mi to nejlépe vyhovuje, nebo si najdu nové oblíbence či nový způsob jejich použití. Koukám také na to, jestli se neobjevily nové zajímavé pomůcky, které by mi ke zlepšení pomohly, atd.
Chci také zmínit, že to, jaké pomůcky si pro začátek vyberete, a způsob malby, který vám vyhovuje, nemusí znamenat, že přesně s nimi a tímto postupem budete malovat už napořád. Čím déle budete malovat, tím více zkušeností při malbě obrazů naberete a budete dělat úpravy už za pochodu. Může se vám také stát, že si s přibývajícími zkušenostmi časem vystačíte např. s velmi malým množstvím štětců, než na začátku, nebo s menším či naopak větším množstvím barevných tub než dříve, apod.
Stále myslete na to, že je potřeba, abyste malovali tak, jak je vám to příjemné a přitom dosahovali maximálního možného výsledku. To je hlavním smyslem zmíněných revizí, to a také právě všímání si svých pokroků. Jde o to, abyste byli vždy v danou chvíli spokojeni s tím, jak malujete a tím si udržíte radost z malování.
VYUŽIJTE SKICOVACÍ KNIHU JAKO SVŮJ „MALÍŘSKÝ DENÍK“
Skvělý pomocník pro vás a pro záznam vašich pokroků může být sketchbook, neboli skicovací kniha. I o něm jsem psala článek s názvem „K čemu je dobrý sketchbook?“. Neprobereme si teď všechny jeho možnosti využití (ty najdete ve zmiňovaném článku), zaměříme se pouze na jednu jedinou. Skicovací kniha je skvělý malířský deník, nebo chcete-li záznamník vašich malířských pokroků, všeho možného, co vyzkoušíte, co se naučíte, v čem zaexperimentujete.
Co si do deníku můžete psát a zaznamenávat? Tak pro úplný začátek třeba vaše malířské sny, cíle, vize. Časem zase to, kterých cílů jste dosáhli. Udělejte si do něj taháky – barev, štětců, tahů štětci, včetně různých poznámek. Dělejte si do něj různé tréninky. Malujte si do něj části krajin, ať už podle fotografie, nebo třeba drobné malby někde venku.
Tyto sketchbooky budou záznamníky vašich pokroků a zdrojem informací právě pro zmíněné revize.
PŘEMÝŠLEJTE, CO ZLEPŠÍTE A JAK TO UDĚLÁTE
Přemýšlejte nejen o tom, co zlepšíte, ale také o tom, jak to uděláte s ohledem na váš cíl, vaši vizi a přání. A nezáleží na tom, jestli jste samouk nebo na to máte „svého malířského kouče“ – někoho, kdo vám s malováním radí. Neznamená to totiž, že udělá veškerou práci za vás. Může vám s tím pomoci, nasměrovat vás, ale vy sami nejlépe víte, jaká vaše vize je.
Přibližme si to na příkladu. Víte, že chcete malovat reálnější krajiny a naučit se lépe zachycovat vzdálenost v obraze. První oblastí, kterou v tomto případě potřebujete zlepšit, je naučit se míchat barvy a pochopit význam a principy teorie barev (primární barvy, sekundární, komplementární a analogické). Pro zachycení hloubky v obraze také potřebujete pracovat s teplotou barev, kontrastem, stupňováním a množstvím detailů. To vše stojí a padá na právě na schopnosti umět namíchat potřebnou barvu. Takže vašim konečným cílem je reálnější malba, cesta k tomu vede prvním krokem, kterým je, naučit se barvy míchat.
Je-li vašim menším cílem malovat s co nejmenším množstvím štětců, základem pro to je, abyste si zvládli vybrat ty typy štětců, bez kterých se opravdu neobejdete a následně se s nimi naučili dokonale malovat, aby vám další typy štětců nechyběly.
Snažte se nejprve vymyslet vlastní řešení, a pokud na nic nepřijdete, nevadí, hledejte informace.
Základem ale je, začít od konce, tedy od vašeho cíle, a logickými kroky postupovat směrem zpět.
JAKÉ VLASTNĚ BYLY MÉ MALÍŘSKÉ CÍLE NA ZAČÁTKU PŘED 6 LETY?
Možná mě sledujete už delší dobu a víte, o co se snažím. Možná také víte, jaká byla má vize na samém začátku, a já bych vám ji ráda dneska připomněla.
Chtěla jsem malovat krásné, reálně vypadající krajiny s lehkostí a vědomím, že vím, co v danou chvíli dělám, chtěla jsem přitom vědět, jak využívat správně štětce a umět si namíchat jakoukoli barvu, kterou potřebuji. A to vše právě v lehkosti, klidu a bez stresu. Právě zejména míchání barev pro mě bylo stresující. A slíbila jsem si, že nezačnu prodávat obrazy do té doby, než tohoto cíle dosáhnu.
Kromě tohoto cíle, zaměřeného na malbu, jsem měla ještě jeden cíl. Chtěla jsem se o poznatky dělit s dalšími lidmi, kteří po tom touží také. Těšila jsem se, a říkala si, jaké to bude, až na mém blogu bude padesát, sto článků…Měla jsem vizi konceptu, který by dával smyl, a dokázal pomáhat. Nicméně jsem se také těšila právě na dobu, až budu převážně malovat obrazy, spoustu věcí už budu umět a informace vložím do infoproduktů. Měla jsem také představu o webu a jeho obsahu celkově, ne jen blogu.
Jak už to tak ale někdy bývá, člověk má nějakou představu, snaží se o její naplnění. Jenže cesta je klikatá a tak nějak jsem časem sešla z hlavní cesty na vedlejší uličku. Abych se ke své vizi vrátila, udělala jsem změny…
CO DOPORUČUJI, SAMA DĚLÁM!
To, co vám doporučuji, tedy revize malování, sama dělám. A nedělám to jen ohledně malování, ale také co se týče tohoto blogu, webu a všeho kolem. Čeho jste si už nejspíš všimli, je to, že web prošel drobnou úpravou. Abych následovala opět svou původní vizi, změnila jsem na webu řadu věcí… Chci, aby vám zde bylo příjemně a také aby byl přehledný a srozumitelný. Webové úpravy si dělám sama, je to sice časově náročné, ale baví mě to. Nemusím nikomu zdlouhavě vysvětlovat, jakou mám představu, mohu grafické i textové úpravy dělat kdykoli a zároveň se také něco přiučím.
Jaké změny (kromě vizuálních změn webu) u mě proběhly?
- Změna dárků ke stažení ZDARMA.
- Pokračování knihy.
- Chci posunout svou malbu na další úroveň.
- Úprava článků.
- Zrušení kurzů.
- Omezení služeb.
- Eshop a prodej prvních obrazů.
- Návaznost produktů a jak se v nich orientovat.
Teď si o těchto změnách povíme více…
ZMĚNA DÁRKŮ KE STAŽENÍ ZDARMA
Nejprve začnu tím, že jsem aktuálně omezila počet dárků ke stažení zdarma. Nyní zde najdete průvodce „Objevte, která malířská cesta je pro vás“. V minulosti jsem zde dávala k dispozici zdarma také „Průvodce výběrem pomůcek“. Tento soubor byl více než půl roku ZDARMA, jelikož je ale opravdu hodnotný, rozhodla jsem se pro změnu, a nyní je již placeným produktem. Plánuji ho totiž ještě rozšířit o stručný dotazník, který vám pomůže se rychleji dobrat svých ideálních pomůcek, a vložím do něj také tipy k nákupu.
Tento průvodce vám pomůže smysluplně s prvním krokem – výběrem pomůcek – aby pro vás byl jednodušší a netrávili jste nad tím zbytečně moc času.
POKRAČOVÁNÍ KNIHY
Ačkoli mám knihu téměř dopsanou, její vydání ještě odložím. Proč? Vždy, když vytvořím nový produkt, nechávám si chvíli, než ho „vypustím“ ven. Je to můj takový rituál. Je to chvíle, během které mě může ještě něco napadnout, kdy můžu přijít ještě na nějaké novinky, úpravy, změny, apod.
Jelikož vytištěnou knihu není tak snadné doplnit a vyžaduje to další náklady, na rozdíl od doplnění v počítači, chci si nechat pauzu a být si jistá, že je kniha kvalitní a obsahuje všechno, co chci, aby v ní bylo. Poučila jsem se ze psaní bakalářské práce, kdy mě spousta dalších nápadů napadla až poté, co jsem ji dala do tisku.
Jakou bude mít kniha podobu
Když už jsme u knihy, mohla bych vám říci už definitivně, jakou bude mít podobu, co bude obsahovat… Půjde o knihu, kterou jsem se rozhodla nazvat buď „Krajinomalba“, nebo „Krajinomalba nejen akrylem“, ještě se rozhoduji. Půjde o veškeré mé poznatky, týkající se malby krajin, které mohou využít nejen Ti z vás, kteří malujete akrylovými barvami, ale všichni, které zajímá krajinomalba, ať už malují čímkoli.
Probereme si v ní různé postupy malby krajiny a jejich výhody či nevýhody, jak poskládat krajinu, na co si dát pozor, co je základem pro to, aby krajina vypadala reálně, pobavíme se o kompozici jak prostorové, tak barevné, velkým tématem bude znázorňování vzdálenosti v obraze, tedy atmosférická (vzdušná) perspektiva a také to, jak co nejlépe využít barvy, míchání barev, štětce a tahy k podpoření efektu vzdálenosti, kterého chcete a potřebujete dosáhnout.
Vím, původně jsem plánovala napsat knihu, která by zahrnovala veškeré informace o krajinomalbě akrylem včetně oblasti pomůcek. Rozhodla jsem se, že nejprve vytvořím balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, a poté, až budu stoprocentně vědět, jestli už obsahuje vše, co je potřeba, vytvořím pak na základě těchto ebooků a PDF souborů celou tištěnou knihu nebo soubor knih (pokud by bylo informací do jedné knihy příliš mnoho). Velkou část informací tedy máte k dispozici už teď ve zmíněném balíčku, zbytek ještě postupně doplním.
Chci také, aby byla kniha užitečná i pro ty, kdo akrylové barvy nepoužívají a malují jiným druhem barev, či jinými pomůckami obecně (např. třeba pastelem, tužkou, atd.).
ÚPRAVA ČLÁNKŮ
V brzké době plánuji také změny v článcích. Projdu si znovu článek po článku, některé aktualizuji, sjednotím formáty, některé vymažu (např. články o plánovaných změnách v minulosti, ty už nejsou aktuální) a nechám jen ty opravdu užitečné.
Přemýšlím také, že upravím seznam článků v pořadí, v jakém se ideálně hodí pro začínajícího malíře. V současnosti je to seznam chronologický v pořadí nahoře od nejstaršího článku, dole je nejnovější článek. Dejte mi vědět do komentářů, jaký způsob řazení by vám vyhovoval. Možná mě během pročítání článků napadnou i nějaké nové myšlenky, tak je případně rozšířím.
CHCI POSUNOUT SVOU MALBU NA DALŠÍ LEVEL
Jakmile dokončím balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“ a úpravu článků, chci se více věnovat malování. S tím souvisí i to, co jsem psala na začátku…
DOSÁHLA JSEM SVÉHO CÍLE A MÁLEM JSEM SI TOHO NEVŠIMLA…
Tolik jsem se soustředila na předávání informací o krajinomalbě akrylem, že jsem si nevšimla, že mě to „donutilo“ naučit se malbu tak, jak jsem si to na samém začátku přála umět. Moje pozornost směřovala jinam a jako „vedlejší efekt“ jsem si splnila jeden ze svých snů a cílů. Možná si říkáte „No a co my s tím, že se ti to povedlo? Se nevytahuj…“ Neříkám to proto, abych „se vytahovala“, ale proto, abyste se občas zastavili a zhodnotili své malování, udělali korekci, změny, a zjistili, jestli se stále držíte na trati, která směřuje k vašemu cíli, případně už cíle dávno dosáhli, nebo jste sešli z cesty. Občas se to totiž může stát.
Ačkoli jsem svého cíle dosáhla, chci ze sebe vymáčknout maximum a zjistit, jestli jsem schopná malbu ještě dále posunout. Chci experimentovat s dalšími postupy a zjistit, jestli budou pro akrylovou malbu fungovat. Chci si také stanovit další cíle. Je možné, že během experimentování přijdu ještě na další informace, které zahrnu do knihy, proto také ještě odkládám její vydání.
ZRUŠENÍ KURZŮ
Další rozhodnutí, které jsem udělala, je, že jsem se rozhodla momentálně neprodávat online kurzy ve videoformátu. A to hned z několika důvodů.
- Psané produkty jsou mému srdci momentálně bližší.
- Psané produkty mohu snáze doplňovat a aktualizovat rychle a kdykoli, s kurzy je to mnohem náročnější.
- Chci spoléhat na jistotu hmatatelného infoproduktu.
- Baví mě více psaný projev.
Píši, že chci raději spoléhat na jistotu hmatatelného produktu. Co tím myslím? Koupíte-li si kurz, kupujete virtuální produkt, informace v něm. Videa nevlastníte, jsou závislá na platformě, na které jsou umístěna, funkčnost kurzu závisí na funkčnosti systémů, kterou já nemohu vždy ovlivnit. Chci mít jistotu, že když si ode mě někdo koupí produkt, opravdu ho dostane a může čerpat informace kdykoli bude chtít. Neříkám, že už nikdy nebudu prodávat online kurzy ve video formátu. Možná ještě v budoucnu nějaké vytvořím, případně balíček „Ovldáněte krajinomalbu akrylem“ rozšířím právě o videa, pokud najdu způsob distribuce, který mi bude vyhovovat, v tomto roce to ale zatím neplánuji. Informace jsem vložila právě do balíčku „Ovládněte krajinomalbu akrylem“.
Chci také, aby se v mé tvorbě odráželo to, co mě nejvíce baví. Už na základní škole mě v češtině bavilo psaní slohovek, a proto vás nejspíš nepřekvapí, že mě psaný projev baví více, než natáčení videí. To je právě další důvod, proč jsem upustila od prodeje kurzů, neznamená to ale, že mě tvorba videí nebaví. Kdyby mě nebavila, tak nemám YouTube kanál :-). Chci prodávat něco, co tvořím nejraději. Momentálně jsou to psané produkty a služby poskytované písemnou formou (přes email).
OMEZENÍ A ZDRAŽENÍ SLUŽEB
Když už jsem u těch služeb poskytovaných písemnou formou, tak se všemi výše zmíněnými změnami souvisí další změna. Abych na vše, co plánuji, měla dostatek času, rozhodla jsem se pro množstevní omezení svých služeb a mou osobní podporu si můžete zvolit jako variantu balíčku „Ovládněte krajinomalbu akrylem“ s individuální podporou na dobu 3 měsíců. Pro každý měsíc můžou tyto služby nově využít vždy tři z vás. Tzn., že v novém eshopu na záložce „OBCHOD“ omezuji tuto variantu kapacitou 3ks. Na začátku každého měsíce vždy v eshopu obnovím počet „skladem“ na 3ks. Záleží mi na tom, abych poskytla co nejkvalitnější služby, chci mít na ně dostatek času a přitom mít čas i na malování, experimentování a prodej obrazů.
ESHOP A PRODEJ PRVNÍCH OBRAZŮ
Už jsem prozradila v předchozím textu, že další novinkou na webu je eshop (záložka „OBCHOD“), který jsem vytvořila za účelem prodeje svých obrazů. Vložila jsem na stránky eshopu také všechny placené infoprodukty a služby. Dále také nově nabízím malbu na zakázku.
Jelikož už dávám pozornost „nejen“ předávání informací, ale také prodeji svých obrazů a malbě na zakázku, upravila jsem na webu také úvodní stránku. Na ni si vyberete, co vás zajímá (zelená proklikávací tlačítka).
NÁVAZNOST PRODUKTŮ – JAK SE V NICH ORIENTOVAT
Možná jste si toho už všimli, ale já preferuji výuku malby, kterou bych nazvala „Efekt sněhové koule“.
Jedná se o postupné nabalování informací. Tento koncept se právě promítá do všech produktů, které máte k dispozici a postupně na sebe navazují tak, aby se vaše „sněhová koule“ stále zvětšovala, jako když ji pustíte z kopce.
„Efekt sněhové koule“ se netýká jen informací, ale také budování vašeho sebevědomí. Postupně, jak překračujete určité milníky a získáváte informace a zkušenosti, budujete si také své malířské sebevědomí. Jde to spolu ruku v ruce.
ZÁVĚREM
Veškerými těmito změnami jsem se opět přiblížila mojí původní vizi, na základě které jsem provedla úpravu – šla jsem na to od konce, jak to doporučuji i vám.
Co mělo být smyslem tohoto článku? Nešlo mi o žádné vychloubání, že už umím vše, co jsem původně chtěla. Účelem bylo připomenout vám význam revizí. Také jsem vám chtěla připomenout, ať na své cestě neztratíte soustředění pro váš cíl. A ještě jedna důležitá věc…
Pochvalte se za všechny (i malé) pokroky, i když jste zatím nedosáhli svého vytouženého cíle!!!!
Je sice fajn, že se snažíte dosáhnout svého cíle a jdete si za ním, ale neměli byste na sebe být třeba naštvaní, že to trvá déle, než jste čekali a chtěli. Malé cíle vám půjdou hned, na velké si musíte trošku počkat, ale nejsou nemožné!!! Chválení se (samozřejmě také s určitou pokorou a snahou se dále zlepšovat) vám ke splnění těch velkých cílů pomůže… A s touto myšlenkou se chci s vámi teď rozloučit. Mějte se krásně a neslevujte ze svých velkých cílů jen proto, že se na samém začátku možná zdají nesplnitelné…
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě a už na nic nečekat…
… Ale nevíte, jestli se vydat na cestu “malíře samouka” nebo si nechat s výukou malby pomoci, začněte tím, že si stáhnete průvodce “Objevte, která malířská cesta je pro vás”.
0 komentářů