Čistička štětců – už jste se s tímto pojmem někdy setkali? Pokud ano, už jste pravděpodobně koukali na eshopy s výtvarnými potřebami pro umělce. Pokud jste o tom v životě neslyšeli, tak se vše podstatné dovíte v tomto článku. Zjistíte, k čemu je tzv. čistička štětců dobrá a jestli je potřeba si ji hned na začátku pořizovat, nebo je to věc, bez které se docela dobře obejdete. Na konci článku najdete video, jak si můžete zjednodušenou čističku štětců sami vyrobit a nemusí vás to stát ani korunu…
Co je čistička štětců?
Co to vlastně je ta čistička štětců? To můžete vidět na fotografii níže. Jedná se o nádobu, ke které je připojena „pružina/spirála“ pro zavěšení štětců a na dno nádoby se vkládá „síťka“ nebo mřížka. Je to vlastně jakýsi „stojan“ na čištění a usychání zavěšených štětců. Síťka/mřížka na dně nádoby má umožnit lepší proprání štětců během malby i po ní.
Následné zavěšení štětců umožní, aby proschly v poloze, ve které voda nebude vtékat zpět do rukojeti, ale bude stékat dolů a přitom se štětiny o nic neopírají, takže si neponičíte tvar štětin.
Hliníková čistička vs. kovová čistička
Koukala jsem na eshopy s výtvarnými pomůckami a zjistila jsem, že jsou u nás k dostání dvě varianty čističky štětců – hliníková a kovová.
Hliníková čistička je varianta, kterou můžete vidět na fotografii. Já ji mám doma, vlastně mám doma tři, jelikož to byl nákup z Číny za velmi levné peníze, tak jsem jich vzala více. U nás je k dostání za cca 180 Kč. Je to velmi lehká „nádoba“. Nenalijete do ní příliš mnoho vody, nicméně je to dostačující.
Kovová čistička je luxusnější variantou. Také její cena je podstatně vyšší, stojí kolem 900 Kč. Ve skutečnosti jsem ji zatím neviděla, ale narazila jsem na ni v jednom videu na internetu. Vypadá o mnoho větší, pevnější, těžší a je to už spíše kyblík.
Výhody a nevýhody
Velká výhoda čističky je „síťka/mřížka“, která leží na dně nádoby. Ta se postará o to, že štětec během malby důkladněji a rychleji pročistíte i mezi jednotlivými štětinami, takže se dá říci, že pak malujete rychleji.
Hliníková čistička je docela lehká a celkem malá. Nicméně dostačující. Jelikož to není velká nádoba, je celkem skladná.
Nevýhodu vidím v tom, že je dost lehká a pružina udrží jen „tenké“ štětce (ty, které nemají robustní rukojeť a nejsou příliš těžké). Malujete-li štětci velkými, které mají robustnější rukojeť, pružina čiStičky štětec neudrží a bude vám padat dolů. Tedy alespoň v případě malé hliníkové varianty, kterou mám doma, to tak je. Tu luxusní variantu kovovou doma nemám, takže netuším, jak silná pružina na ní je. Ovšem vzhledem k její velikosti a také vysoké ceně předpokládám, že u ní problém s udržením štětce nebude.
Musím si čističku kupovat?
Jak už jste si všimli, cenový rozdíl mezi hliníkovou a kovovou variantou je veliký. Má tedy smysl si čističku pořizovat? Můj názor je takový, že pokud začínáte s malováním a nechcete příliš utrácet, nepotřebujete ani jednu variantu.
Pokud však neřešíte finance, nedostatek místa a chcete si nějakou čističku pořídit, kupte si rovnou tu luxusnější variantu. Zkuste kouknout na internet, třeba se bude moci dát v zahraničí sehnat levněji.
Nicméně nemusíte si kupovat žádnou variantu a můžete vyzkoušet doma „vyrobenou“ čističku štětců. Jak na to se podívejte v následujícím videu.
Doma vyrobená čistička – jde to?
Natočila jsem vám způsob, jak si vyrobit vlastní jednoduchou základní čističku štětců, aniž by vás to muselo stát peníze…
Závěr
Myslím, že pokud jste dočetli až sem, tak je vám asi jasné, že čističku štětců nutně nepotřebujete. Určitě se bez toho hlavně v začátcích svého malování obejdete.
Určitou obdobou čističky štětců je box na mytí štětců (každý výrobce to nazývá jinak), o kterém píšu v článku Box na čištění štětců.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů