K čemu je dobrý sketchbook? Možná už někteří z vás víte, co to sketchbook je. Vy, kteří jste o něm neslyšeli, se dnes dozvíte, co to je a k čemu je dobrý. A pokud ho ještě nemáte, možná si ho po přečtení článku velmi rádi pořídíte.
Co je to sketchbook?
Sketchbook je skicovací kniha (blok) složená z listů specifického papíru, určeného pro určitý typ barev.
Chcete-li si jej pořídit, je důležité, abyste si zvolili sketchbook určený pro malování akrylem či olejem. Existuje totiž spousta variant papírů či bloků, určených pro různé materiály – bloky pro kresbu, pastelky, pastel, fixy, akvarel, akryl a olej.
Jednotlivé bloky a papíry v nich se liší především svou gramáží, kdy je potřeba pro různé techniky odlišná gramáž papíru, aby se nekroutil. U některých technik (např. kresba) stačí nižší gramáž papíru. Pro jiné techniky, potřebujete odolnější papír s vyšší gramáží.
Pro akryl, nebo pokud byste chtěli malovat více vrstev, bude lepší, pořídíte-li si blok či papír pro akrylové barvy, ovšem papír určený pro olejové barvy je možná ještě vhodnější. Ten má větší gramáž (kolem 300g/m2) a je menší pravděpodobnost, že se vám bude pod vrstvami barev kroutit.
Proč si sketchbook pořídit?
Možná si říkáte, že chcete malovat na plátno a proto je pro vás sketchbook zbytečný. Nemusí tomu tak být. Ať už chcete malovat jen tak na papír, nebo rovnou na plátno, ať už začínáte nebo jste pokročilý malíř, doporučuji, abyste si sketchbook pořídili.
Nemusíte do něj přece malovat neustále nebo pravidelně, nebudete-li chtít. Přesto zvažte, zda by vám nebyl dobrým pomocníkem pro zlepšení vaší malby.
Sketchbook se vám hodí:
- toužíte-li začít malovat a nevíte jak začít,
- jste-li začátečník a učíte se,
- jste-li pokročilejší malíř, ale máte málo místa pro plátna,
- jste-li pokročilý malíř, ale nemáte chuť malovat rozsáhlou malbu,
- chcete-li malovat venku či na cestách.
Toužíte-li začít malovat a nevíte jak začít, nebo jste začátečník a učíte se
V tomto případě je pro vás sketchbook ideální volbou. Má pro vás několik výhod. Jedná se o levnou variantu podkladu, můžete si na něm ledacos zkoušet (techniky, vhodné barvy, tahy štětcem, aj.) a přitom vás nebude tolik trápit, když se vám něco nepovede. Můžete si do něj také psát poznámky k jednotlivým malbám. Do sketchbooku budete malovat menší díla, nebudete je malovat hodiny a naděláte méně chyb. Své první malby budete mít navíc na jednom místě.
Jste-li pokročilejší malíř, ale máte málo místa pro plátna, nebo v daný den nemáte chuť malovat rozsáhlou malbu
Můžete v tuto chvíli sáhnout po sketchbooku. To, že malujete rádi, totiž neznamená, že se vám vždy bude chtít do rozsáhle malby. Člověk někdy nemá chuť nebo čas malovat hodiny, a tak třeba sáhne po sketchbooku a za půl hodiny má namalováno.
Uchovávat hromady pláten, ať už hotových obrazů, či zásobu prázdných pláten je náročné na místo. Pokud máte tento problém, sketchbook to vyřeší. Neznamená to, že do něj musíte malovat vše. Můžete to kombinovat, část obrazů malovat do sketchbooku a budete-li mít chuť na rozsáhlejší dílo, sáhnete po plátně.
Ať už jste začátečník, nebo pokročilý zdatný malíř, můžete sketchbook různě využít, pro růst svých malířských schopností.
Využijete jej pro drobné rychlé malby
Jak jsme zmiňovala výše, využijete ho pro krátká díla, která vám nezaberou hodiny, nebo pro různé experimenty. Když dostanete chuť namalovat něco svižnějšího, ať už technikou akvarelu, nebo technikou napodobující olejomalbu, sketchbook vám dokonale poslouží.
Užitečný pro trénink
Využijete ho k tréningu, ať už jako úplný začátečník, nebo jako zkušený malíř, který chce zkoušet nové věci. Koupíte-li si nové štětce, můžete hned vyzkoušet, jak se s nimi pracuje, plátna by na to byla škoda. Chcete zkusit malbu paletovým nožem, opět můžete sáhnout po sketchbooku. Chcete si vyzkoušet takzvaně nanečisto některý prvek krajiny, když malujete rozsáhlou malbu na plátno? Pak si ve sketchbooku prvek natrénujte a poté můžete obraz na plátně hravě dokončit.
Udělejte si z něj poznámkový blok
Sketchbook se výborně hodí jako poznámkový blok, nebo si z něj můžete udělat svůj vzorkovník míchání barev či vzorkovník tahů štětci.
Po rozevření můžete například na pravou stranu malovat obrázek a na levou stranu si napíšete poznámky (postup malby, jaké barvy nebo štětce jste použili). Je to účinné především pro začátečníky, kteří se ještě učí např. míchat barvy a můžou jim být tyto poznámky ku prospěchu při dalších malbách. Nemusejí znovu přemýšlet, jak danou barvu namíchali, jen se podívají do poznámky.
Využijte sketchbook jako učební materiál, vytvořte si do něj vzorníky barev nebo vzorníky tahů či otisků štětců s poznámkami. Pomůže vám to zejména v začátcích. Je to sice pracné, ale věnujete-li tomu čas, spoustu věcí se tím naučíte a při dalších malbách vám to čas zase ušetří.
Podobně jako vzorníky si ze sketchbooku můžete vytvořit sešit postupů. Opět vás to bude stát dost času, ale spoustu věcí se tím rychle naučíte a ujasníte si to. Můžete si na každou stránku napsat, jakým postupem, barvami a štětci se maluje, který prvek krajiny. Např. namalujete strom, napíšete si, jak jste to provedli, jaké základní barvy jste potřebovali, jaké barvy a jak jste si sami namíchali a které štětce jste při malbě použili.
Zaznamenávejte svůj pokrok
Můžete pomocí něj zaznamenávat svůj pokrok třeba rok za rokem jako svůj „malířský záznamník/deník“.
Budete-li malovat už několik let, můžete se vracet ke starým sketchbookům, malbám v něm a zkusit si namalovat stejný obrázek. Na tom nejlépe uvidíte, jak jste se za ty roky zlepšili. Je to dobrý způsob, jak zachycovat svůj pokrok. Někdy si člověk neuvědomí, co všechno se již naučil, protože pořád kouká dopředu na to, kde chce být. Staré sketchbooky vám pomohou pokrok zaznamenat a pokud se k nim budete občas vracet a procházet si je, uvědomíte si, že jste ušli kus cesty a můžete na sebe být hrdí.
Listovat si staršími malbami a zejména těmi povedenými může být také užitečné, dostanete-li se do bodu, kdy začnete stagnovat, nebo vás opustí motivace. Projdete-li si v tuto chvíli sketchbooky, může se vám vrátit touha malovat, nebo vás budou inspirovat pro další práci.
Využijte sketchbook při malbě „v plenéru“
Toužíte-li začít malovat v plenéru, nebo chystáte-li se na dovolenou a chtěli byste tam malovat, vezměte si právě sketchbook. Nemusíte si s sebou balit stojan a oceníte ho také zejména při větrném počasí, kdy vám papír neuletí.
Tak co, pořád si myslíte, že sketchbook nevyužijete? Nebo už ho máte, ale nevyužíváte naplno jeho potenciál? Jestli ano, nevadí, můžete to dohnat. Pokud si i nadále říkáte, že je pro vás zbytečný, je to také v pořádku. Malujte tak, jak to vyhovuje vám, jak je vám to příjemné a jak vás to baví. Je důležité, aby vám to dělalo radost.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“. V tomto průvodci probírám cestu samouka a výuky malby podrobněji.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů