Vítejte u dalšího článku, jehož součástí je opět video. Nazvala jsem ho „4 negativa akrylových barev a co si o nich myslím“. Povíme si, jaká negativa se často v souvislosti s akrylovými barvami nejčastěji zmiňují a také vám povím, jak na ně koukám já, ze svého pohledu.
Pokud se vám nebude chtít číst, stačí vám, když se kouknete na video. Tak si nachystejte nějaké dobré pití, pohodlně se usaďte a jdeme na to…
Co o akrylových barvách slýchám jako negativa:
- rychle schnou,
- špatně se rozmazávají, propojují, blendí,
- vypadají uměle, barva připomíná plast,
- po zaschnutí tmavnou.
Teď si vše rozebereme…
Rychle schnou
Tohle slýchám snad jako nejčastější negativum akrylových barev. Ale je to opravdu negativum? Je potřeba se na to podívat z více úhlů pohledu. Je to negativum jen pro ty, kteří neumí s akrylem pracovat, nebo se s ním nechtějí naučit pracovat. Kdyby to bylo tak velké negativum, proč tedy umělci, kteří malují olejovými barvami často pro malbu první vrstvy používají akryl? Nejde o to, že je levnější, protože kvalitní akrylové barvy zrovna levné nejsou, jde právě o to, že potřebují rychle suchou první vrstvu, aby mohli pokračovat.
Já to naopak vidím, jako velkou výhodu. Nemusím čekat měsíce, než malba zaschne, abych ji mohla zalakovat. Nemusím čekat několik dní, než první vrstva zaschne. Často potřebuji schnutí naopak ještě urychlit a proto používám fén. Takže tvrzení, že rychlé schnutí akrylových barev je negativum, je sporné. Dokonce se vyrábějí i rychleji schnoucí olejové barvy, tak proč lidé často berou rychlé schnutí akrylu za nevýhodu? Také je potřeba si uvědomit, že rychlé schnutí může být v různé fázi malby výhodu a v jiné fázi malby nevýhodou podrobnější vysvětlení najdete ve videu níže).
Přitom rychlost schnutí můžu ovlivnit, jak budu chtít:
- Přidám vodu.
- Existují média na zpomalení schnutí.
- Můžete si pořídit akrylové barvy s delší dobou schnutí.
Asi tuším, proč se o akrylu říká, že nevýhodou je rychlé schnutí. Souvisí to totiž s rozmazáváním/blenděním akrylových barev.
Špatně se rozmazávají, propojují, blendí
Myslím si, že hlavním důvodem, proč se rychlé schnutí bere jako nevýhoda, je ten, že pokud se malíř snaží barvy na plátně propojit, než se mu to dostatečně podaří, barvy začnou zasychat a nejde to tak dobře, jako s olejovými barvami. S tímto do určité míry souhlasím, ale opět se s tím dá pracovat a tento „problém“ odstranit, když víte jak na to.
Jak se s tím poprat:
- použití vody (zejména v případě kvalitně pigmentovaných barev),
- pomalu schnoucí akrylové barvy,
- média zpomalující schnutí,
- zvětšení štětců a urychlení tak malby,
- správná technika,
- kombinace všeho výše.
Vypadají uměle, barva připomíná plast
Dalším negativem, které slýchám, je to, že akrylové barvy vypadají uměle, nebo že barva připomíná plast. S tvrzením, že barva připomíná plast souhlasím, jen v souvislosti s tím, že pokud vám např. trocha barvy ulpí na uzávěru lahvičky, pak po zaschnutí opravdu vypadá jako plast.
S čím nemůžu souhlasit je to, že barvy vypadají uměle a jako plast na plátně. Já sleduji převážně zahraniční umělce, jak ty, kteří malují akrylovými barvami, tak ty, kteří malují olejovými barvami a musím říci, že ti, kteří malují akrylem dokáží malovat tak, že po zalakování obrazu sami nerozeznají rozdíl mezi malbou olejem a akrylem.
Tmavnou po zaschnutí
To, že akrylové barvy po zaschnutí ztmavnou, je naprostá pravda. S tímto jediným naprosto souhlasím. Ale je také pravda a to chci zdůraznit, že ztmavnutí barev není nijak razantní. Stačí míchat lehce světlejší odstín, než který potřebujete.
Mám pro vás jeden tip – pokud chcete srovnání, namalujte akrylovou barvou na papír čáru nebo cokoli jiného, nechte barvu zaschnout a poté čerstvou barvou vedle toho namalujte znovu totéž, co předtím. Krásně uvidíte rozdíl mezi zaschlou a čerstvou barvou.
SHRNUTÍ
Člověk, který maluje akrylovými barvami poprvé, pak bude souhlasit pravděpodobně se všemi zmíněnými negativy, protože s nimi nebude umět pracovat a všechna negativa se mu tím potvrdí. Pokud se ale podíváte na malby profesionálních např. zahraničních umělců, pak budete důkazy těchto negativ hledat asi velmi těžce.
Je ale neobjektivní jednou akrylové barvy vyzkoušet, neumět s nimi pracovat a šířit o nich negativa, která lze správnou technikou odstranit nebo zmírnit. Nechci tady tvrdit, že akrylové barvy jsou nejlepší na světě. Každé barvy – akrylové, olejové, akvarelové, pastel, pastelky atd., mají svá negativa i pozitiva a je na každém, které si vybere. Tímto videem jsem jen chtěla poukázat na to, že často záleží na tom, co my preferujeme, jak s barvami umíme pracovat. Také si uvědomme, že to, co se může jevit v určité fázi malby jako negativum, se může v jiné fázi malby změnit ve výhodu, jako např. v případě rychlého schnutí.
Video
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Jestli cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů