Zdravím vás. Dnes mám pro vás 3 tipy, jak co nejdříve vidět výsledky.
Pokud tedy po rychlejších výsledcích toužíte, nebo se už dlouho snažíte pohnout z místa, a třeba vám to nejde, věřím, že vám tento článek pomůže a nasměruje vás správným směrem.
Jdeme rovnou na to…
1. JEN MALOVAT NESTAČÍ…
Na začátek si přiznejme, že pokud chcete vidět výsledky co nejdříve, jen malovat prostě nestačí. Proč?
Já velmi často slýchala/četla větu „Chcete umět malovat? Tak malujte, malujte a malujte“. Jenže když nevíte, jak na to, i kdybyste namalovali tisíc obrázků, budou je většinou pojit stejné chyby. To může být frustrující a demotivující. A kdy vlastně přijdete na to, které chyby při malování opakujete a kdy vám dojde, co děláte špatně? U desátého obrázku, nebo tisícího, nebo dokonce nikdy? Koho by malování bavilo, kdyby ani po tisícím obrázku neviděl lepší výsledky?
Najděte si KVALITNÍ zdroj informací.
Když nevíte, co nevíte a co děláte špatně, nemůžete to ani napravit. Proto doporučuji, najděte si kvalitní zdroj informací, které vás budou navádět správným směrem, alespoň v hlavních a stěžejních oblastech. Neznamená to, že nutně vše dostanete naservírováno a už nezbyde prostor pro vaše zkoumání. Vy sami si volíte, kolik se toho naučíte ze svého zdroje informací a na kolik si přijdete sami.
Chci jen upozornit, že:
ČÍM RYCHLEJI CHCETE VIDĚT VÝSLEDKY, A NEZÁLEŽÍ VÁM TOLIK NA TOM, JESTLI SI NA NĚ PŘIJDETE SAMI, TÍM VĚTŠÍ VÝZNAM PRO VÁS MÁ KVALITNÍ ZDROJ INFORMACÍ.
Na co si někteří lidé přicházeli roky, když zkoušeli, co funguje a co ne, vy můžete zvládnout do měsíce.
2. ZAČNĚTE OD ZAČÁTKU, NE OD PROSTŘEDKA, NE OD KONCE…
Nemá smysl řešit např. to, jestli si pořídíte akrylové barvy s lesklým finišem, saténovým nebo matným, když ještě nevíte, jak s akrylovými barvami malovat, jak používat štětce na 100 %, nebo jak zachytit vzdušnou perspektivu.
Finiš akrylových barev nemá totiž vůbec vliv na to, jestli se vám obrázek povede, nebo ne. Proto na začátku řešte podstatné věci, ty méně podstatné si nechte na později, i když vás to teď k nim třeba svádí.
Stejně tak neřešte např. hned na začátku váš osobitý styl malby (tzn., souhrn znaků vaší malby – čím malujete, na co malujete, úpravy obrazů, atd., viz článek „Jak najít vlastní styl 1. díl…“), ale řešte místo toho třeba to, jakým stylem chcete malovat, tzn., jak chcete malovat (jestli chcete napodobovat malbu akvarelem, olejem, malovat jen špachtlemi, nebo vše budete kombinovat v každém obraze). Jak chcete malovat, má mnohem větší význam, než váš osobitý styl malby komplexně od výběru pomůcek počínaje až úpravami obrazů konče.
Jak začít správně od začátku vás navede tento obrázek…
3. ZLEPŠUJTE DŮLEŽITÉ OBLASTI, NA KTERÝCH ZÁLEŽÍ…
Jsou oblasti malby, které mají velký význam a vliv na konečný výsledek, a jsou oblasti, které mají malý význam na konečný vliv a výsledek. Uvedu pár příkladů…
VELKÝ VLIV NA VÝSLEDEK MÁ…
- Řvavé barvy do krajinomalby nepatří, pokud „zjemníte“ odstíny barev a budete míchat zemitější odstíny a toto dodržíte v celém obraze, uvidíte velký rozdíl.
MALÝ VLIV NA VÝSLEDEK MÁ…
- Nemusíte namíchat naprosto totožný odstín barvy, jako má předloha, stačí, když se mu hodně přiblížíte. Rozdíl mezi přibližnou a totožnou barvou už nebude hrát tolik roli.
- Naučíte-li se, jak dostat do obrazu vzdálenost, tedy jak zachytit na ploše vzdušnou perspektivu, uděláte velký pokrok a uvidíte velké změny.
- Budete-li zkoumat, jestli namalovat jehličnatý strom vějířkem nebo oválným štětcem, dosáhnete podobného výsledku a ne razantní změny.
- Naučíte-li se míchat barvy (tedy teorii barev) tak, že zvládnete namíchat jakoukoli barvu, kterou pro obraz potřebujete (v závislosti na předloze) uvidíte velké změny a usnadníte si malbu.
- Budete-li zkoumat a počítat, kolik tub barev potřebujete, abyste se co nejvíce vyhnuli míchání barev, uvidíte jen malé výsledky, barva z tuby bez domíchání vám totiž nikdy nebude stačit k dokonalému výsledku.
Mohla bych pokračovat dále, ale myslím, že pro představu to takto stačí.
A jak tedy na to?
Soustřeďte se na jednu velkou věc, ale pořádně a zlepšujte více drobných věcí najednou.
Možná si myslíte, že si protiřečím, nebo že doporučuji dvě protichůdné věci. Máte dělat více věcí najednou, ale také jen jednu věc? Důležitá jsou tato slovíčka – DROBNÝCH a VELKOU VĚC.
Např. jako na velkou oblast se zaměřte na práci s hustotu barvy při malbě, tzn., kdy používat hustší barvu, kdy řidší, jak to využívat třeba při znázorňování vzdálenosti v obraze. Soustřeďte se jen na to. Až tento „problém“ vyřešíte, pak můžete spolu s dalšími drobnějšími oblastmi řešit to, jestli budete barvy ředit vodou (a ředit tak také pigment), nebo budete při malbě používat dvoje barvy – hustší a řidší (např. heavy body a akrylový inkoust a vyhnete se tak ředění pigmentu), což má vliv třeba na množství vrstev v malbě, někdy se dokonce hodí oboje.
Soustřeďte se na jednu velkou věc, ale pořádně!
Neklouzejte jen po povrchu, ale jděte do hloubky. Najděte ty hlavní oblasti, které znamenají pro malbu hodně a těm věnujte postupně maximum své pozornosti (na toto by se dalo krásně využít Paretovo pravidlo, ale o tom si povíme v jiném článku). Tyto oblasti vám rovnou prozradím.
Jsou to:
- využívání předlohy na maximum ve svůj prospěch (jak konkrétně vám pomůže a co vše z ní vyčtete),
- ovládněte teorii barev a míchání barev,
- naučte se manipulovat se svými štětci a vhodně je využívat,
- pochopte znázorňování vzdálenosti v obraze – vzdušnou perspektivu,
- zjistěte, jak vlastně poskládat celý obraz efektivně v jednotlivých krocích.
Každý ze zmíněných bodů se skládá ze spousty dílčích částí. Např. vzdušná perspektiva zahrnuje jak oblast barev, tak oblast štětců, také práci s kontrastem a s detaily. Proto se potřebujete soustředit vždy jen na ten jeden VELKÝ problém.
Až ty nejdůležitější velké oblasti vyřešíte, potom…
Zlepšujte více drobných věcí najednou!
Jakmile ovládnete velké oblasti, zbydou vám už jen „drobnosti“. Pak můžete řešit najednou spoustu drobností, protože už nebudou vyžadovat tolik pozornosti. Zvládnete-li se poprat s několika drobnostmi najednou, zase uvidíte lepší výsledky.
Jaké mohou být tyto „drobnosti“?
- už zmíněná hustota barev x ředění pigmentu vodou,
- volba finiše barev – lesklý, saténový, matný,
- jestli budete dál malovat základní řadou barev nebo si koupíte profesionální barvy,
- na co budete dále malovat – papír, plátno, dřevo,
- jaký bude váš styl malování,
- našepsujete podklad, nebo ne,
- zalakujete obrázky, nebo ne,
- jaké změny provedete,
- a spousta dalších…
Věřím, že pokud chcete rychlejší výsledky nebo potřebujete nový směr, abyste jich dosáhli, dala jsem vám užitečný návod. Pokud budete mít jakékoli dotazy, napište mi je prosím do komentáře nebo na email (hanka@krajinomalbaakrylem.cz), ráda na ně odpovím.
To už je pro dnešek ale vše a já se na vás budu těšit zase příště. Mějte krásný týden.
Pokud vám to dnes ještě nestačilo, koukněte se do seznamu článků a přečtěte si další, nebo se koukněte na videa, která tvořím zde.
Pokud cítíte, že se chcete do krajinomalby akrylem vrhnout po hlavě, začněte tím, že si ZDARMA stáhnete průvodce „OBJEVTE, KTERÁ MALÍŘSKÁ CESTA JE PRO VÁS“.
Pokud chcete získat všechny informace podstatné pro krajinomalbu akrylem, pak je pro vás kompletní placený balíček „Ovládněte krajinomalbu akrylem“, který zahrnuje práci s pomůckami, práci s předlohou, oblast míchání barev, podstatné informace ke krajinomalbě a tvorbě obrazů.
Jestli s malbou teprve začínáte a ještě nemáte vybrané správné pomůcky, hodí se vám „Průvodce výběrem pomůcek“. Díky němu získáte jistotu výběru, nebude vám nic chybět a můžete se s klidem poustit hlouběji do světa krajinomalby.
0 komentářů